Tramwajem, autobusem a może...wodą? Wracają Warszawskie Linie Turystyczne [SPRAWDŹ ROZKŁAD]

2022-04-26 20:40
Kolej Wąskotorowa
Autor: materiały UM Warszawa

Z początkiem maja rozpoczyna się sezon Warszawskich Linii Turystycznych. W tym roku wszyscy znajdą coś dla siebie - zarówno wielbiciele tradycyjnej komunikacji, jak i statków czy nawet...kolei wąskotorowej!

Szpital przy Szaserów ma nowe super laboratorium

"Parówka" i "Akwarium" na torach

Na ulice Warszawy z początkiem maja wyjadą zabytkowe linie tramwajowe i autobusowe. Tramwaje jeździć będą pod numerem "36".

- Tramwaj będzie wyruszał z placu Narutowicza, jechał do Marszałkowskiej Nowowiejską i Filtrową, potem przez Andersa i Mickiewicza do pętli przy Marymoncie - mówi Tomasz Kunert z Zarządu Transportu Miejskiego.

Tramwaj linii "36" kursuje w godzinach 12.00–20.00. Od niedzieli, 1 maja do 26 czerwca, oraz od 1 do 25 września tramwaje wyjeżdżają na trasę w soboty, niedziele i święta, a w wakacje codziennie - od 27 czerwca do 31 sierpnia. Na tej linii kursować będą dwa zabytkowe tabory.

- Będzie tam jeździła "Parówka", czyli tramwaj 13N, bardzo charakterystyczna: o obłych kształtach, nazywany niekiedy najbardziej warszawskim tramwajem ze wszystkich, bo to są tramwaje zaprojektowane i wyprodukowane specjalnie na tory warszawskie w latach 60. - opisuje Tomasz Kunert. - Kolejne to tramwaje 105N: kanciaste, przeszklone, przez niektórych nazywane "Akwariami".

W wakacyjne (od 25 czerwca do 28 sierpnia) soboty, niedziele i święta w godzinach 12.00-18.00 na tory wyjadą tramwaje linii T obsługiwane najstarszymi tramwajami z kolekcji zabytków Tramwajów Warszawskich.

Z kolei na wielbicieli autobusów czekać będzie linia 100, kursująca przez Stare Miasto, Wolę i prawą stronę Wisły. Na tej linii jeździć będą Jelcze oraz Ikarusy. Przez cały sezon Warszawskich Linii Turystycznych "setka" kursuje w soboty, niedziele i święta oraz 2 maja i 17 czerwca od godz. 12.00 do 18.00.

W autobusach i tramwajach Warszawskich Linii Turystycznych obowiązują wszystkie bilety z taryfy Zarządu Transportu Miejskiego. W przypadku pojazdów bez kasowników, bilety będą kasowane przez konduktorów – członków Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Na biletach jednorazowych przesiadkowych oraz czasowych konduktorzy umieszczać będą pieczątkę wraz z adnotacją o dacie i godzinie rozpoczęcia przejazdu. Przejazd na podstawie biletu okresowego (krótko- lub długookresowego) będzie możliwy po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe lub w bramce metra.

Gratka dla wilków morskich

Nad Wisłą będziemy mieć do wyboru aż trzy promy: Słonka, Pliszka i Wilga. Pierwsze z nich pomieszczą 21 pasażerów, a Wilga 40 pasażerów. Na każdy z promów można zabrać rowery. - Prom Słonka połączy Cypel Czerniakowski z Plażą na Saskiej Kępie, Pliszka będzie pływać wzdłuż Mostu Poniatowskiego i połączy lewe nabrzeże z plażą na wysokości Stadionu Narodowego - opisuje Tomasz Kunert. - Z kolei prom Wilga to prom pomiędzy Podzamczem na wysokości fontann a plażą na wysokości ZOO.

Do wakacji promy kursować będą w weekendy i święta, a w wakacje - przez wszystkie dni w tygodniu. Rejs promami jest bezpłatny.

A jeśli ktoś woli wybrać się w całodniowy rejs - idealną opcją będzie rejs statkiem "Zefir" do Serocka. - Statek wypływa o 9 rano z przystani przy Porcie Żerańskim, płynie Kanałem Żerańskim i przez Zalew Zegrzyński dopływa do Serocka. Tam jest kilkugodzinna przerwa, kiedy można zadecydować czy chce się zostać na plaży czy ruszyć do miasta - opisuje Tomasz Kunert z ZTM i dodaje, że na te podróż warto zabrać ze sobą jakiś prowiant. Powrót do Warszawy jest dopiero o godzinie 18.

Bilety na rejs można kupić:

  • na stronie internetowej www.bilety24.pl od środy 26 kwietnia
  • w Punkcie Obsługi Pasażerów Dworzec Wileński – w piątki w godz. 15.00-18.00 i w soboty w godz. 8.00-11.00 (płatność tylko gotówką).

Wąskimi torami do Tarczyna

Wielbicieli kolei ucieszy Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa. Zabytkowa kolejka wąskotorowa wyrusza w każdą sobotę (w okresie 1 maja – 24 września) o godzinie 14.00 ze stacji w Piasecznie. Przejeżdża przez Zalesie Dolne z zabytkową stacją z lat 30. XX wieku, Głosków, Runów i Złotokłos dociera do Tarczyna. W drodze powrotnej zatrzymuje się w Runowie, gdzie peron znajduje się tuż przy leśnej polanie. Tu pasażerowie mają czas dla siebie.

- Można pospacerować w lesie, poleniuchować, przygotować sobie na ognisku ciepły posiłek - proponuje rzecznik ZTM.

Czas przejazdu kolejką wraz z piknikiem w Runowie to około cztery godziny. Do Piaseczna można dojechać, np. specjalną zabytkową linią autobusową 51. Numer linii jest nieprzypadkowy - nawiązuje do numeracji dawnej linii trolejbusowej, która łączyła Piaseczno z Warszawą.

Autobus rusza z centrum o godzinie 13.00. Linia 51 jest przeznaczona tylko dla osób wybierających się na przejazd Piaseczyńską Koleją Wąskotorową. Z autobusu można skorzystać na podstawie biletu wydanego przez Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej na przejazd kolejką i dowożący do niej autobus. Nie ma możliwości zakupu biletu tylko na autobus linii 51.

Bilety na przejażdżkę kolejką są dostępne na stronie internetowej www.kolejka-piaseczno.pl. Można je także kupić w dniu wycieczki (jeżeli wcześniej nie zostaną wyprzedane online) w kasie na peronie w Piasecznie.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Maturalne przesądy. One przyniosą szczęście na egzaminie!

Pytanie 1 z 10
Aby zdać maturę nie można
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE