Sklep

i

Autor: Pixabay Akcyza w górę, zdrożeją niektóre produkty

Tę podwyżkę odczuje wielu Polaków. Akcyza w 2023 roku mocno w górę

Właśnie poznaliśmy założenia budżetowe na 2023 rok. Okazuje się, że rządzący zaplanowali wzrost cen alkoholu i papierosów. O ile wzrośnie akcyza w przyszłym roku?

Inflacja, drożyzna, podwyżki - to słowa odmieniane w ostatnich miesiącach przez wszystkie przypadki. Już wiadomo, że sytuacja gospodarcza będzie równie trudna w przyszłym roku. Okazuje się, że niektóre produkty zdrożeją nie tylko ze względu na inflację.

Przeczytaj także: Nowe promocje na paliwo. Lotos, BP, Shell i Moya przebiły ofertę Orlenu

Akcyza w 2023 roku mocno w górę. O ile?

Właśnie poznaliśmy założenia budżetowe na 2023 rok. Rząd szuka dodatkowych źródeł dochodu, dlatego zaplanowano znaczący wzrost akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe.

Akcyza na piwo, wino, alkohol etylowy i napoje fermentowane wzrośnie w 2023 r. o 5 proc. Na jeszcze większe podwyżki muszą przygotować się palacze, ponieważ akcyza na wyroby tytoniowe wzrośnie o 10 proc. W praktyce oznacza to podwyżki cen od kilkudziesięciu groszy do nawet kilkunastu złotych, nie licząc wzrostów wynikających z inflacji.

Przypomnijmy, że akcyza na alkohol wzrosła także od 1 stycznia tego roku (o 10 proc.) i zgodnie z rządowymi planami będzie rosła z każdym rokiem o 5 proc. aż do 2027 roku.

Warto pamiętać, że alkohol czy papierosy szkodzą zdrowiu.

Przeczytaj także: Będą zmiany w akcyzie. Rząd chce nią objąć kolejne produkty

Express Biedrzyckiej: Krzysztof Śmiszek nie gryzł się w język: Rząd sprzedaje ściemę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE