Sztuczne Płuca jeżdża po Warszawie. Wskazują wysoki poziom smogu

i

Autor: Twitter/WarszawaBezSmogu Sztuczne Płuca jeżdża po Warszawie. Wskazują wysoki poziom smogu

Tak wyglądają płuca, które wdychają smog! Szokujący eksperyment aktywistów

2020-11-13 20:41

Wielkie płuca jeżdżą po Warszawie! Ostatnio model stał w Wawrze, teraz zmienia lokalizację. Pojawi się także w osiemnastu innych miastach Polski poza Warszawą. Aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego chcą pokazać czym oddycha każdy z nas.

Z czego składa się smog?

Tak wyglądają płuca, które wdychają smog! Szokujący eksperyment aktywistów

- Ta nasza instalacja ma na celu unaocznienie problemu. Te płuca stały zaledwie 10 dni. Bialuteńka świeża flizelina nałożona na tę instalację ma kolor grafitowy. To jest to samo, co znajduje się w naszych własnych płucach - mówi Piotr Siergiej, rzecznik prasowy Polskiego Alarmu Smogowego i dodaje, że to leczenie Polaków ze skutków smogu to koszt 6 miliardów złotych rocznie, czyli więcej niż budowa środkowego odcinka II linii metra.

Czytaj także: Warszawa zamontuje 170 nowych czujników powietrza! "Walka ze smogiem trwa"

Polska od lat jest w pierwszej trójce najbardziej zanieczyszczonych państw Europy. Problemem Warszawy są także samochody. Każdego dnia na warszawskie ulice wyjeżdża półtora miliona kierowców.

- Każdy z tych samochodów ma swoją rurę wydechową, ma swój komin. Rozbudowa transportu publicznego to jest jedyna metoda na to, by ograniczyć napływ samochodów do miast - dodaje Bartosz Piłat aktywista ds. transportu z Polskiego Alarmu Smogowego.

Aktywiści podkreślają, że każdy z nas może ograniczyć emisję spalin. Wystarczy wybrać metro lub rower zamiast samochodu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE