Tak wyglądają płuca, które wdychają smog! Szokujący eksperyment aktywistów

2020-11-13 20:41 stan
Sztuczne Płuca jeżdża po Warszawie. Wskazują wysoki poziom smogu
Autor: Twitter/WarszawaBezSmogu Sztuczne Płuca jeżdża po Warszawie. Wskazują wysoki poziom smogu

Wielkie płuca jeżdżą po Warszawie! Ostatnio model stał w Wawrze, teraz zmienia lokalizację. Pojawi się także w osiemnastu innych miastach Polski poza Warszawą. Aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego chcą pokazać czym oddycha każdy z nas.

Z czego składa się smog?

Tak wyglądają płuca, które wdychają smog! Szokujący eksperyment aktywistów

- Ta nasza instalacja ma na celu unaocznienie problemu. Te płuca stały zaledwie 10 dni. Bialuteńka świeża flizelina nałożona na tę instalację ma kolor grafitowy. To jest to samo, co znajduje się w naszych własnych płucach - mówi Piotr Siergiej, rzecznik prasowy Polskiego Alarmu Smogowego i dodaje, że to leczenie Polaków ze skutków smogu to koszt 6 miliardów złotych rocznie, czyli więcej niż budowa środkowego odcinka II linii metra.

Czytaj także: Warszawa zamontuje 170 nowych czujników powietrza! "Walka ze smogiem trwa"

Polska od lat jest w pierwszej trójce najbardziej zanieczyszczonych państw Europy. Problemem Warszawy są także samochody. Każdego dnia na warszawskie ulice wyjeżdża półtora miliona kierowców.

- Każdy z tych samochodów ma swoją rurę wydechową, ma swój komin. Rozbudowa transportu publicznego to jest jedyna metoda na to, by ograniczyć napływ samochodów do miast - dodaje Bartosz Piłat aktywista ds. transportu z Polskiego Alarmu Smogowego.

Aktywiści podkreślają, że każdy z nas może ograniczyć emisję spalin. Wystarczy wybrać metro lub rower zamiast samochodu.