Alterntywna historia Warszawy

i

Autor: @NRsaw21/X

Urbanistyka

Tak dziś mogłaby wyglądać Warszawa, gdyby nie zniszczenia wojenne. Niesamowity projekt stworzony przez graczy

2023-12-25 7:18

Gracze stworzyli alternatywną Warszawę w Cities: Skylines. Wyobrazili sobie oni, jak wyglądałoby miasto, gdyby nie jego zniszczenie podczas II wojny światowej oraz okupacja Związku Radzieckiego, a następnie wizualizowali to wszystko przy pomocy gry. Tak powstał projekt noWARsaw21.

Krzysztof Ruciński, który w internecie znany jest pod pseudonimem n00t, to urbanista, który postanowił wcielić w życie swoje wyobrażenia o alternatywnej historii Warszawy. Wraz z grupą pasjonatów rozpoczął projekt noWARsaw21, który opierał się na założeniu, że stolica Polski nie ucierpiała znacznie podczas II wojny światowej, a po jej zakończeniu nie była okupowana przez Związek Radziecki.

Tak mogłaby wyglądać Warszawa, gdyby nie II wojna światowa

Urbaniści w grze komputerowej Cities: Skylines, która pozwala na realistyczne tworzenie miast, postanowili zobrazować to jak mogłaby wyglądać Warszawa, gdyby po wojnie Polska była wolnym i demokratycznym miastem, będącym pod wpływem zachodnich wzorców. Podczas pracy opierali się nie tylko na swoich wyobrażeniach, ale brali pod uwagę także aspekty historyczne, społeczne, ekonomiczne, opierali się też na swojej wiedzy urbanistycznej. Dzięki takim założeniom udało im się pokazać to, jak mogłaby wyglądać stolica Polski, gdyby II Rzeczpospolita przetrwała.

"Druga wojna światowa miała miejsce, ale potoczyła się inaczej. Warszawa została tylko w niewielkim stopniu zbombardowana. W 1943 miało miejsce powstanie w getcie warszawskim i to jedyny obszar Warszawy, który całkowicie zburzono w trakcie wojny. Wojska aliantów przekraczają Ren pod koniec 1944 r., druga wojna światowa kończy się, kiedy alianccy żołnierze zdobywają Berlin. Powstanie warszawskie nie odbyło się. W wyniku porozumień kończących wojnę żelazna kurtyna zatrzymała się na włączeniu do ZSRR terytorium Białorusi i Ukrainy. II RP zmienia granice i przyjmuje kształt znany z III RP. W 1945 roku Polska jest niepodległym państwem i znajduje się w strefie wpływów Zachodu" - czytamy w założeniach projektu.

Alternatywna historia Warszawa - co, jeśli nie Związek Radziecki?

Projekt zaczął powstawać w 2020 roku i w jego tworzeniu udział brali wszyscy chętni gracze. Ich spisane pomysły były wizualizowane w Cities: Skylines. Po dwóch latach pracy na kanale Youtube n00t pojawiły się pierwsze jej efekty, które są naprawdę interesujące. W założeniach projektu możemy znaleźć chociażby takie zmiany jak budowa modelowego modernistycznego osiedla w miejscu zburzonego getta czy otwarcie I linii metra w 1958 roku. Zobaczcie sami.

Duże wrażenie robi także wizualizacja warszawskiego Śródmieścia, która pokazuje, jak mogłoby wyglądać, gdyby nie ogromne zniszczenie wojenne.

Zobacz też: w tych miejscach działa się akcja "Dawno temu w Warszawie" Jakuba Żulczyka