Tajemnicza piana na Wiśle. Co to takiego? Mieszkańcy zaniepokojeni

2022-06-30 9:17
Tajemnicza piana na Wiśle. Co to takiego? Mieszkańcy zaniepokojeni
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Nadeszło lato i coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Mieszkańcy stolicy najchętniej wybierają się nad Wisłę. Nic więc dziwnego, że zauważyli niepokojące zjawisko jako pierwsi. Na rzece pojawiła się w niektórych miejscach dziwna piana. Co to takiego i skąd się wzięła?

Tajemnicza piana na Wiśle - co to?

„W związku z pytaniami mieszkańców stolicy o pojawienie się piany na powierzchni wody w Wiśle na wysokości studni infiltracyjnej Gruba Kaśka, zapewniamy, że jest to zjawisko naturalne i bezpieczne dla ekosystemu rzeki” – informuje MPWiK. Zjawisko występuje zawsze podczas płukania złoża dna rzecznego w rejonie ujęć infiltracyjnych wykonywanego przez spulchniacze hydrauliczne "Chude Wojtki".

Piana na Wiśle - skąd się wzięła?

„Utworzenie się piany nie ma wpływu na ekosystem Wisły, ponieważ tworzą ją pęcherzyki powietrza wydobywające się z dna rzeki. Intensywność tego zjawiska zwiększa się wraz ze spadkiem poziomu wody w rzece i wzrostem obciążenia ujęć infiltracyjnych na skutek dużego zapotrzebowania na wodę aglomeracji warszawskiej w warunkach narastającej suszy hydrologicznej” – tłumaczą wodociągowcy.

QUIZ. Znasz te przysłowia o lecie i wakacjach? My podajemy początek, a Ty musisz dopasować zakończenie

Pytanie 1 z 15
Kiedy lipiec daje deszcze...
Samochody elektryczne vs. spalinowe? Jaka przyszłość czeka motoryzację?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE