"Tacy jak Ty". Niezwykła wystawa w dworcowej hali [WIDEO, GALERIA]

2020-11-24 15:28

Nie bój się prosić o pomoc- przypominają bohaterowie wystawy "Tacy jak Ty". Oprócz fotografii znajdziemy na niej historie 15 osób, które doświadczyły kryzysu psychicznego. Wystawa, która pojawiła się na Dworcu Centralnym ma szczególny wydźwiek w czasie pandemii - według najnowszych badań, co czwarty Polak narzeka na pogorszenie nastroju od początku pandemii. Blisko 70 proc. nie planuje konsultacji ze specjalistą.

Wystawa na Dworcu Centralnym w Warszawie

Są silni i wrażliwi - mowa o bohaterach wystawy "Tacy jak Ty", którą można oglądać do końca tygodnia w hali głównej Dworca Centralnego w Warszawie.

Wystawa składa się z 15 naturalnej wielkości fotografii, których bohaterowie opisują swoje doświadczenia związane z kryzysem psychicznym.

"Zakrycie twarzy moich bohaterów lustrami, miało ułatwić odbiorcom utożsamienie się z historiami, które opowiadają. Bo to właśnie te historie są najważniejsze, zdjęcia to dodatek" - mówi autorka zdjęć Karolina Jonderko.

Wystawa ma nie tylko przypominać, że osoby cierpiące z powodu kryzysu psychicznego są "takie jak my" ale także zachęcać by sięgać po pomoc, kiedy poczujemy że jest nam ona potrzebna.

"Zdecydowałam się mówić o swojej chorobie, że pomóc ludziom którzy zachorują pomóc lepiej walczyć z chorobą. Żeby ich walka nie była tak traumatyczna jak moja. Cieszę się, że jestem na tej wystawie wśród wielu wspaniałych ludzi. To dla mnie ogromne wyróżnienie" - mówi Kasia, jedna z bohaterek wystawy.

W Centrum Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego dyżurują psychologowie gotowi do wysłuchania i akceptacji, którzy pomagają także w znalezieniu odpowiednich placówek specjalistycznych w różnych częściach kraju, gdzie można otrzymać bezpośrednią pomoc. W wyznaczonych godzinach w Centrum pełnią dyżury także specjaliści: lekarze psychiatrzy, prawnicy oraz pracownicy socjalni. 

Centrum Wsparcia Fundacja ITAKA prowadzi: Telefoniczne Centrum Wsparcia 800 70 2222 to bezpłatna linia, która działa 24 godziny przez 7 dni w tygodniu, e-mail: porady@liniawsparcia.pl oraz czat.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE