Szpital

i

Autor: pixabay.com Szpital

Szpitale w trudnej sytuacji dostaną dodatkowe pieniądze. W zamian przygotują swoje plany naprawcze

2022-09-23 7:49

Decyzją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, do szpitali, które mają problem ze zbilansowaniem swojego budżetu trafią dodatkowe pieniądze. W zamian szpitale, które do tej pory były w najtrudniejszej sytuacji opracują swoisty "plan naprawczy”, pozwalający bilansować się na przyszłość.

Pieniądze z MZ pozwolą przekroczyć wyznaczony próg finansowy

Resort przekazał PAP, że dla szpitali podstawowego zabezpieczenia szpitalnego, u których wzrost wartości kontraktów netto, po ostatnim dodatkowym zasileniu podwyżkowym, nie przekroczył 16 proc. Narodowy Fundusz Zdrowia, na polecenie Ministra Zdrowia, przygotował specjalny mechanizm finansowy. Dzięki niemu szpitale te otrzymają dodatkowe środki, które pozwolą na osiągnięcie progu 16 proc. wzrostu wartości umów z Funduszem na II półrocze 2022 roku.

"Mimo iż zasilenie finansowe związane ze wzrostem wynagrodzeń minimalnych w ochronie zdrowia było przekazane z pewną tzw. górką, czyli dodatkowym zastrzykiem pieniężnym na pozostałe koszty, część szpitali ma problem ze zbilansowaniem swojego budżetu. Chodzi tu w głównej mierze o szpitale powiatowe. Niestety nie wszystkim też pomogła kolejna transza z NFZ w wysokości 350 mln zł" – wskazał szef MZ.

"Rozumiemy problemy, z którymi boryka się część placówek próbując dostosować się do nowej rzeczywistości i nowych potrzeb pacjentów, dlatego zdecydowałem o uruchomieniu kolejnej puli finansowe" – poinformował Niedzielski. Jak dodał, dodatkowe wsparcie ułatwi szpitalom zachowanie płynności finansowej i zapewni dalsze udzielanie świadczeń medycznych.

Szpitale wyznaczą kierunki działań równoważących budżety

Środki – jak wyjaśnia MZ - trafią do szpitali przez wprowadzenie specjalnego współczynnika korygującego. Kwota, którą otrzyma szpital będzie wyliczana indywidualnie. Dodatkowe wsparcie szpitale będą otrzymywały przez 10 miesięcy, do czerwca 2023 r.

Po raz pierwszy nowe pieniądze pojawią się już w rozliczeniu za wrzesień 2022 r. Jednak jest też pewien warunek, który pozwoli na skorzystanie z kolejnej transzy wsparcia. W zamian bowiem szpitale, w ciągu trzech miesięcy od zmiany warunków finansowania, powinny przygotować "mapę drogową", czyli główne kierunki działań, które mają wpłynąć na zrównoważenie ich kosztów i przychodów.

"Mapa drogowa ma być opracowana w porozumieniu z organami założycielskimi oraz wojewódzkimi oddziałami NFZ. Ma ona zapobiec pogarszaniu się kondycji finansowej szpitali i powinna uwzględniać analizę ekonomiczną, organizacyjną i kadrową szpitala. Przygotowanie tego opracowania jest istotne przede wszystkim dla placówek, u których wartość dodatkowych środków, wynikających z minimalnego wzrostu wartości umów, wynosi poniżej 10 proc." – wyjaśnia prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.

Dodatkowe 524 mln zł dla szpitali

Na realizację tzw. mechanizmu restrukturyzacyjnego NFZ przeznaczy 524 mln zł: blisko 210 mln zł jeszcze w tym roku i 314,5 mln zł w 2023 roku. Dodatkowe wsparcie to element pakietu, który obejmuje również zmiany wycen w kluczowych, szczególnie dla szpitali powiatowych, obszarach, czyli internie, SOR i izbach przyjęć oraz w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Trwają konsultacje zarządzeń prezesa NFZ w tych obszarach.

Interwencja policji doprowadziła do śmierci mężczyzny
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE