Studia online - jak wyglądają okiem ucznia? Czy można obronić się w terminie?

2020-04-08 13:32
Studia
Autor: Materiały prasowe

„To dla nas wszystkich nowa sytuacja” – mówi student z Poznania. Chociaż zamknięcie placówek edukacyjnych ma potrwać do świąt wielkanocnych, to prawie wszystkie prognozy zgodnie mówią, że epidemia COVID-19 potrwa w Polsce znacznie dłużej. Aby zachować ciągłość nauczania, uczelnie wyższe zostały zobowiązane do prowadzenia zajęć na odległość. Jak w rzeczywistości wygląda nauka on-line?

Warszawscy studenci pozostają w domu! Czy nauka online jest dla nich wyzwaniem? Czy obawiają się o obronę swoich prac? Kulisy zdalnego nauczania przedstawił Andrzej, student jednej z poznańskich szkół wyższych. Dokładnie z takimi samymi problemami spotykają się ci, którzy studiują w stolicy.

„Musimy przestawić się na zupełnie inny tryb pracy”

- Nauka z domu jest ogromnym wyzwaniem zarówno dla studentów jak i wykładowców. To dla nas wszystkich nowa sytuacja i musimy przestawić się na zupełnie inny tryb pracy – mówi.

- Widoczne jest ogromne zróżnicowanie w kwestii ilości zajęć i zadań. Niektórzy muszą poświęcić znacznie więcej czasu na naukę niż wcześniej. Inni stwierdzają, że mają raptem 2 czy 3 wykłady lub ćwiczenia w tygodniu i praktycznie żadnych zadań.

- Zdecydowanym plusem tej sytuacji jest możliwość indywidualnej organizacji czasu. Niektóre zadania, które normalnie wykonywalibyśmy na ćwiczeniach, możemy rozwiązać w „okienku” pomiędzy jednym wykładem a drugim.

Wykład prowadzony przez komunikator

- O określonej godzinie studenci dołączają do konwersacji z wykładowcą przy wykorzystaniu komunikatorów takich jak Skype czy coraz częściej Microsoft Teams. Prowadzący używając opcji udostępniania ekranu pokazuje swoje materiały studentom. Tego typu zajęcia niewiele różnią się od tych prowadzonych w sposób tradycyjny. Jeżeli studenci mają pytania mogą zadać je na czacie lub włączyć mikrofon.

- Nieco inaczej wygląda kwestia prowadzenia ćwiczeń. Tutaj w wielu przypadkach jedyna interakcja jaka następuje między prowadzącymi a studentami polega na udostępnieniu pakietu zadań do zrobienia na dany dzień na platformie edukacyjnej.

Zajęcia praktyczne nie do przeprowadzenia

- Znajomi z innych uczelni wspominali o odwołaniu zajęć praktycznych. W niektórych przypadkach zmieniono harmonogram zajęć i zastąpiono je możliwymi to zrealizowania tematami teoretycznymi. Inni mają po prostu wolne.

„Obronię się w terminie?”

- To pytanie zadajemy sobie codziennie. Nikt z nas nie wie, jak długo potrwa obecna sytuacja. Niepewność związana z formą obrony pracy czy zaliczaniem egzaminów jest najgorsza. Jak ocenić egzamin pisany zdalnie? Złożyłem aplikację na zagraniczną uczelnię, a nawet nie wiem czy uda mi się dokończyć studia w terminie.

Większy znaczy lepszy?

Jak pokazują najnowsze badania przeprowadzone przez dr hab. Waldemara Rydzaka, prof. UEP w ramach Spółki Celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, studenci nie byli zadowoleni z możliwości załatwienia spraw przez Internet jeszcze przed pandemią. W badaniu wzięło udział ponad 5 406 żaków z 78 uczelni w Polsce (badania realizowane od stycznia do lutego 2020). Swój stopień zadowolenia z poziomu realizacji zadań za pośrednictwem e-systemów studenci ocenili na zaledwie 4,8 w 10-stopniowej skali.

W wielu przypadkach, chociaż duże szkoły wyższe zapewniają możliwość korzystania z elektronicznego obiegu dokumentów, załatwiania spraw zdalnie, to całkowite dopełnienie formalności wiąże się z koniecznością osobistej wizyty petenta. W rzeczywistości, chociaż zajęcia nie będą się odbywać, dziekanaty w dalszym ciągu mogą wymagać dostarczenia dokumentacji w formie tradycyjnej.

Problemem jest brak nowych regulacji prawnych. Przestarzałe rozwiązania w dalszym ciągu zobowiązują do posiadania papierowych wersji dokumentów.

Zaniedbany element

– Problem z cyfryzacją uczelni i całego sektora publicznego wynika z nieprawidłowego funkcjonowania systemu finansowania. Publiczne szkoły wyższe często obierają cenę za główne kryterium wyboru ze względu na ograniczone środki i decydują się na rozwiązania uniwersalne, które, chociaż świetnie sprawdzają się w biznesie, nie uwzględniają potrzeb placówki. Mam nadzieję, że ostatnie wydarzenia pokażą, jak ważny jest postęp cyfryzacji i postępujące równo z nią prawo – podsumowuje Grzegorz Kaliński, Prezes Kalasoft Sp. z o.o.

Źródło: Prelite Public Relations

Wirtualne podróżowanie: atrakcje Podlasia warte zwiedzenia po pandemii
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE