Stopy procentowe znowu w górę? Sprawdź, o ile wzrosną raty kredytów!

2022-10-05 10:50
Stopy procentowe znowu w górę? Sprawdź, o ile wzrosną raty kredytów!
Autor: pixabay.com Stopy procentowe znowu w górę? Sprawdź, o ile wzrosną raty kredytów!

W środę 5 października ponownie zebrała się Rada Polityki Pieniężnej. Prawdopodobnie stopy procentowe znowu zostaną podniesione. Oznacza to kolejne podwyżki rat kredytów. Sprawdź najnowsze wartości stóp procentowych i dowiedz się o ile wzrosną raty kredytów w konkretnych przypadkach.

Stopy procentowe znowu w górę?

Jeśli Rada Polityki Pieniężnej ponownie podniesie stopy procentowe, będzie to już dwunasta podwyżka z rzędu. Szacuje się, że będzie to podwyżka o 25 punktów bazowych, to oznaczałoby podwyżkę stopy referencyjnej do 7,0 proc., czyli najwyższej wartości od października 2002 roku! Co więcej, niedawne informacje na temat wrześniowej inflacji, a także negatywne rekordy kursowe złotego sugerują, że RPP może zwiększyć najważniejszą polską stopę o 0,5 punktu procentowego.

Rata kredytu ponad dwa razy wyższa!

- To kolejna cegiełka, która oznacza zwiększenie kosztu kredytu - mówi ekonomista Marek Zuber. - Jeżeli doszłoby faktycznie do tej podwyżki kolejnej, to przy takim 25-letnim kredycie rata w stosunku do tego, co płacono we wrześniu w zeszłym roku wzrosłaby o około 120 proc., czyli już ponad dwa razy więcej kredytobiorcy musieliby płacić - dodał.

O ile wzrośnie rata kredytu?

W przypadku modelowego kredytu na 300 000 zł, posiadającego marżę 2,00% i trzydziestoletni okres spłaty, podwyżka głównej stopy NBP o 0,25 punktu procentowego oznaczałaby wzrost raty wynoszący 37 zł względem obecnego poziomu. Większa korekta (o 0,50 p.p.) skutkowałaby podwyżką równej raty wynoszącą 102 zł. Natomiast w stosunku do lipca 2021 r. raty przykładowego kredytu wzrosłyby o:

  • 1 371 zł/120% - przy podwyżce głównej stopy NBP o 0,25 p.p.
  • 1 437 zł/126% - w razie podwyższenia głównej stopy NBP o 0,50 p.p.

Niewykluczone, że przed końcem cyklu podnoszenia stóp procentowych NBP, raty kredytowe wzrosną o ponad 130% względem minimum (notowanego przy stopie WIBOR 3M wynoszącej 0,21%) - informuje rynekpierwotny.pl.

Stopy procentowe znowu w górę? Sprawdź, o ile wzrosną raty kredytów!
Autor: rynekpierwotny.pl Stopy procentowe znowu w górę? Sprawdź, o ile wzrosną raty kredytów!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE