Stopy procentowe. Jaką decyzję podejmie Rada Polityki Pieniężnej? Ekonomiści komentują

2022-10-05 10:02
pieniądze
Autor: www.pixabay.com Ceny poszybują w górę! Powrót do stawek VAT m.in. na paliwa i nawozy

W środę Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe - uważają eksperci. To oznacza, że po raz kolejny w ostatnich miesiącach wzrosną raty kredytów. Ale są też dobre informacje - inflacja powinna już wyhamować.

Stopy procentowe w górę? W środę decyzja RPP

W środę 5 października zbierze się Rada Polityki Pieniężnej, która podejmie decyzję ws. wysokości stóp procentowych.

We wrześniu Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 0,25 p.p. Była to 11. podwyżka stóp procentowych z rzędu w cyklu zaostrzania polityki pieniężnej, który rozpoczął się w październiku zeszłego roku.

Aktualne stopy procentowe NBP:

  • Referencyjna 6,75 proc.
  • Lombardowa 7,25 proc.
  • Depozytowa 6,25 proc.
  • Redyskontowa weksli 6,80 proc.
  • Dyskontowa weksli 6,85 proc.

Zdaniem ekspertów również w tym miesiącu RPP zdecyduje się na podwyżkę stóp.

"Podwyżka stóp o 0,25 p.p. jest pewna"

- Biorąc pod uwagę wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, możemy spodziewać się kolejnej podwyżki stóp procentowych, tzn. ona jest pewna. Pytanie, o ile. 0,25 p.p. jest pewne, ale RPP może zdecydować się na więcej - uważa ekonomista Marek Zuber.

Jego zdaniem, stopy nie powinny być już podnoszone. - Wysokie ceny nośników energii to nie jest powód, żeby podnosić stopy procentowe. Ten ostatni mocniejszy wzrost inflacji wynika w dużej mierze ze wzrostu cen węgla. To kompletnie nie jest związane z popytem, z kupowaniem. Dane, które mówią o konsumpcji, pokazują, że inflacja hamuje, zaczynamy mniej kupować - ocenia, zaznaczając, że jego zdaniem szczyt inflacji mamy już za sobą.

W podobnym tonie wypowiada się Piotr Kuczyński z Domu Inwestycyjnego Xelion. - Jeszcze parę dni temu twierdziłbym, że podwyżki stóp nie będzie. Inflacja na poziomie 17,2 proc. zmusi jednak RPP do sygnalizowania kontynuacji walki z inflacją. Podwyżka o 25 pb wydaje się być pewna, a jeśli w Radzie wygra "jastrzębie" stronnictwo prof. Tyrowicz to i 50 pb do końca bym nie wykluczał - zaznacza.

Jak mówi, "inflacja powinna już maleć, ale ceny węgla ją nieco sztucznie podnoszą". - Jeśli Unia i polski rząd zmienią sposób kwotowania cen energii (bardzo dziwaczny) to w końcu roku inflacja wyższa niż we wrześniu nie będzie - podsumowuje.

Rady Glapińskiego na wysokie raty kredytów hipotecznych.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE