Aktywiści chcieli zniszczyć obraz Klimta! Szyba oblana czarną mazią. Zobacz wideo i zdjęcia

2022-11-15 17:25
Słynny obraz Klimta zniszczony przez aktywistów! Został oblany czarną mazią
Autor: Twitter/Letzte Generation Österreich Słynny obraz Klimta zniszczony przez aktywistów! Został oblany czarną mazią

Aktywiści chcieli zniszczyć słynny obraz Klimta! Oblali oleistym płynem szklaną szybę, za którą znajduje się słynne dzieło "Śmierć i życie" wystawione w Muzeum Leopoldów w Wiedniu. Jeden z działaczy przykleił się do ramy dzieła. Zobacz wideo i zdjęcia.

Aktywiści chcieli zniszczyć obraz Klimta!

Akcja była protestem przeciwko wykorzystywaniu energii ze źródeł kopalnych - poinformowała grupa Letzte Generation Oesterreich (Last Generation Austria) na Twitterze. Aktywiści wybrali dzień, w którym zaoszczędzili na kosztach biletów, ponieważ we wtorek wejście do muzeum było darmowe dzięki dofinansowaniu austriackiego koncernu naftowego OMV - skomentowała agencja Reutera.

Czytaj także: Oblały zupą słynny obraz wart miliony. Nagranie trafiło do sieci [WIDEO]

"Ludzie (...) wydobywający ropę i gaz mają krew na rękach - żadne dofinansowanie nigdy tego nie zmyje. Nie może istnieć czysta sztuka, gdy są na nią wykładane brudne pieniądze" - napisali aktywiści Letzte Generation Oesterreich.

"Na szczęście dzieło sztuki nie zostało uszkodzone. Jesteśmy jednak w szoku, że Muzeum Leopodów było celem (ataku)" - przekazał przedstawiciel muzeum Hans-Peter Wipplinger na konferencji prasowej. Dodał, że muzeum niedawno zwiększyło środki bezpieczeństwa w obliczu podobnych ataków w innych miejscach Europy. Mimo że, jak zaznaczył Wipplinger, muzeum rozumie sprawę, o którą walczą aktywiści, nie zgadza się ze stosowanymi środkami. Powiedział również, że spodziewa się, iż Letzte Generation opłaci rachunek za rozmieszczenie sił policyjnych w muzeum i sprzątanie po akcji.

Wiele ataków aktywistów

Obraz Klimta to ostatnie z dzieł sztuki, które zostały zaatakowane przez aktywistów klimatycznych, pragnących zwrócić uwagę na problem globalnego ocieplenia - pisze agencja Associated Press. Różne grupy aktywistów organizowały w ostatnich miesiącach liczne akcje protestacyjne. Brytyjska grupa Just Stop Oil obrzuciła w zeszłym miesiącu zupą pomidorową szybę jednego z serii obrazów "Słoneczniki" Vincenta van Gogha. W londyńskich galeriach aktywiści przykleili się do ram wczesnej kopii "Ostatniej wieczerzy" Leonarda da Vinci oraz "Wozu na siano" Johna Constable'a.

Zobacz wideo i zdjęcia!

SEKRETY GENZIE, HITY NA KATAR 2022, NAJCZĘŚCIEJ KRADZIONE AUTA, UBIERAM SIĘ W DYSKONCIE | ESKA XD #061

Slang korporacyjny. Jak dobrze go znasz? Mało kto zna wszystkie odpowiedzi!

Pytanie 1 z 7
"Workflow" - co kryje się pod tym hasłem?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE