Pociąg SKM

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI / SUPER EXPRESS / EAST NEWS /

Z Warszawy

SKM z nowym rozkładem jazdy. Co czeka pasażerów?

2023-12-08 16:24

Już w najbliższą niedzielę, 10 grudnia obowiązywać zacznie nowy rozkład jazdy SKM. Pociągi będą zatrzymywać się między innymi na nowym przystanku Warszawa Grochów. Co poza tym uległo zmianie?

Nowy rozkład jazdy Szybkiej Kolei Miejskiej. Jakie zmiany dla linii SKM S1/S10?

Pociągi SKM linii S1 od 10 grudnia wrócą na na podmiejską linię średnicową i będą obsługiwały wszystkie przystanki pomiędzy stacjami Warszawa Zachodnia a Warszawa Wschodnia, czyli: Ochota, Śródmieście, Powiśle i Stadion. Także na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Wawer powrócą na swoją stałą trasę i ponownie zatrzymają się na wyremontowanym przystanku Warszawa Olszynka Grochowska.

Przebudowa objęła również przystanki Gocławek i Wawer. Peron pierwszego z nich został przesunięty pod wiadukt ulicy Marsa, co ułatwi przesiadki między autobusami i pociągami. Do rozkładu wejdzie zupełnie nowy przystanek Warszawa Grochów – u zbiegu ulicy Wiatracznej i Makowskiej. SKM-ka dojedzie stąd do centrum w ok. 13 minut. 

Jednak jak poinformowały PKP PLK, na przyszły rok zaplanowano kolejne prace. W planach jest uruchomienie systemu dynamicznej informacji pasażerskiej oraz wykończenie i zadaszenie przejść podziemnych dla osób z niepełnosprawnościami przy ulicy Goździków, Korkowej, T. Edisona, J. Skrzyneckiego, pomiędzy IV Poprzeczną a V Poprzeczna oraz na stacji Warszawa Wawer.

Od 10 grudnia w pełnej relacji z Otwocka do Pruszkowa pojedzie 36 par pociągów SKM S1, z częstotliwością co około 60 minut. Z Pruszkowa do Warszawy Głównej będzie kursować 19 pociągów dziennie, a w odwrotnej relacji – 20 pociągów SKM S1 (także z częstotliwością co około 60 minut). Z Otwocka do Warszawy Wschodniej pojedzie 20 par pociągów SKM linii S10, ze średnią częstotliwością co około 60 minut. Oznacza to, że na odcinku Pruszków – Warszawa Zachodnia oraz Otwock – Warszawa Wschodnia pociągi SKM będą kursowały dwa razy na godzinę.

Zmiany w rozkładzie jazdy SKM. Linia S2/S20

W pełnej relacji z Sulejówka Miłosny do Lotniska Chopina przez podmiejską linię średnicową pojedzie 18 pociągów, a w relacji odwrotnej – 17 pociągów. Pozostałe połączenia będą realizowane na trasie Sulejówek Miłosna – Warszawa Wschodnia jako linia S20. Tym samym na odcinku Warszawa Wschodnia – Sulejówek Miłosna pociągi SKM będą kursowały przez cały dzień z częstotliwością co około 30 minut.

Co zmieniło się dla linii S3?

Od niedzieli, 10 grudnia w dni powszednie do Radzymina pojedzie 11 pociągów, a do Warszawy – 12 pociągów. Pozostałe, poza jednym, wczesnoporannym do Warszawy i późnowieczornym do Wieliszewa, będą kursowały do Legionowa Piasków.

W dni wolne od pracy, podobnie jak dotychczas, wszystkie pociągi S3 pojadą do Legionowa Piasków. Podróżni będą mieli do dyspozycji przez cały dzień 19 pociągów z Legionowa w kierunku Warszawy i 20 z Warszawy w kierunku Legionowa.

Linia S4/S40. Co uległo zmianie?

W dni powszednie na trasie linii S4, pomiędzy Piasecznem i Zegrzem Południowym, pojedzie 19 par pociągów. W dni wolne od pracy w pełnej relacji będą cztery pary pociągów. W weekendy pozostałe pociągi, poza jednym wczesnoporannym, który połączy Warszawę Gdańską z Piasecznem, będą kursowały pomiędzy Piasecznem a Legionowem.

Pociągi linii S40 nadal będą jeździły tylko w dni powszednie, w skróconej relacji do i z przystanku Warszawa Rakowiec. W ciągu dnia będzie to 11 par pociągów. Na Rakowcu można przesiąść się do tramwajów w kierunku centrum Warszawy lub innych pociągów.

Zobacz poniżej zdjęcia świątecznego metra w Warszawie:

Pomorskie. Nowe pociągi w Trójmieście. IMPULSY na trasie