Ścieki ogrzeją Warszawę. Pionierskie rozwiązanie w stolicy

2023-01-19 8:42
Ścieki
Autor: Shutterstock Zdjęcie ilustracyjne

Warszawa postawiła na pionierskie rozwiązanie w zakresie ciepła. Wodociągowcy podpisali umowę z ciepłownikami w sprawie odzyskiwania ciepła ze ścieków i wykorzystania go na potrzeby mieszkańców.

Pionierskie rozwiązanie w Warszawie! Wodociągowcy podpisali umowę z ciepłownikami w zakresie odzyskiwania ciepła ze ścieków i wykorzystania go na potrzeby mieszkańców. W czasach kryzysu myślenie w taki sposób jest zdecydowanie potrzebne i pożądane. 

PGNiG TERMIKA S.A. to kolejny, po Veolia Energia Warszawa, partner z którym Wodociągi Warszawskie będą współpracować w zakresie zbadania możliwości odzysku ciepła ze ścieków. Spółki właśnie podpisały umowę w tej sprawie.

Warszawa będzie odzyskiwać ciepło ze ścieków

- W pierwszym etapie opracowana zostanie technologia odzysku ciepła ze ścieków - wyjaśnił rzecznik prasowy Wodociągów Warszawskich Marek Smółka. Docelowo zakłada się montaż pomp ciepła wykorzystujących ciepło ścieków komunalnych z sieci kanalizacyjnej oraz w oczyszczalniach ścieków "Czajka", "Południe" i "Pruszków”, a także Stacji Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych (STUOŚ) należących do stołecznego MPWiK.

Częścią umowy jest także analiza możliwości przeprowadzenia przyszłych działań ukierunkowanych na wykorzystanie ścieków oczyszczonych jako wody technologicznej w obiektach należących do PGNiG TERMIKA.

- W naszej działalności dążymy do zrównoważonego rozwoju poprzez między innymi realizację inwestycji, które przeciwdziałają zmianom klimatu, wpisują się w kierunkowe globalne i unijne rozwiązania środowiskowe, tym samym bezpiecznie i stabilnie wpływają na jakości życia mieszkańców naszej stołecznej społeczności. Szczególnie w ostatnich latach kładziemy nacisk na osiągnięcie efektywności w zakresie Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Rozwijanie współpracy z partnerami z firm odpowiedzialnych za publiczne usługi uznajemy za kierunek dziś konieczny i właściwy. Jest to też ważne, gdy mówimy o odnawialnych źródłach energii i uniezależnianiu się od tzw. energii "brudnej". Interesują nas sensowne, dobre dla środowiska i ludzi projekty, w ten sposób wpisujemy się także w kierunkowe rozwiązania naszego właściciela, m.st. Warszawy – powiedział Marek Smółka.

Czytaj także: Najdłuższy budynek w Warszawie skrywa przykrą tajemnicę

PGNIG TERMIKA jest głównym wytwórcą ciepła na potrzeby warszawskiego systemu ciepłowniczego oraz systemu ciepłowniczego zasilającego Pruszków, Piastów i Michałowice, a także energii elektrycznej na potrzeby aglomeracji warszawskiej.

- Pracujemy nad rozwiązaniami pozwalającymi na magazynowanie energii, prowadzimy prace badawcze nad wykorzystaniem biogazu i wodoru, ale też ogromne znaczenie przywiązujemy do produkcji energii z ciepła odpadowego. Takim rozwiązaniem jest opracowywana właśnie z MPWiK koncepcja odzyskiwania ciepła z warszawskich ścieków. Podpisane z Wodociągami Warszawskimi porozumienie jest pierwszym krokiem do wdrożenia tej metody w aglomeracji warszawskiej i poszerzenia obszaru Gospodarki Obiegu Zamkniętego w produkcji ciepła – zaznaczył wiceprezes PGNiG TERMIKA SA Grupa Orlen Paweł Przychodzeń.

Śmierdzące ścieki ze spalarni odpadów wpadają do Kanału Bródnowskiego
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE