Polska na Mundialach - wystawa jakiej o polskie piłce jeszcze nie było

2022-10-31 20:35
Polska na Mundialach - wystawa jakiej o polskie piłce jeszcze nie było
Autor: Fabryka Norblina

Archiwalne nagrania z biblioteki PZPN-u, zdjęcia, wycinki gazet i dużo więcej - to wszystko zobaczycie na multimedialnej wystawie Polska na Mundialach w Fabryce Norblina. W 9-ciu salach przejdziecie przez historię polskich Mistrzostw Świata od 1938 roku aż do 2018 roku.

Wystawę możecie zobaczyć w ArtBox Expierence, na 2. piętrze Fabryki. W każdej sali przejdziemy przez historię występów reprezentacji Polski na Mundialach. Począwszy od pierwszego, w 1938 roku. Jak mówi reżyserka wystawy Magda Mikołajczyk, to miejsce dla wielkiego fana piłki nożnej, ale nie tylko.

- Staraliśmy się pomieszać elementy sportowe i ciekawostki okołosportowe, żeby to była wystawa nie tylko dla fanów, ale i całej rodziny czy osób, które mniej wiedzą na ten temat. Chcieliśmy umieścić też kontekst historyczny danej epoki czy kraju. Trudno było wybrać co tutaj zaprezentować, bo mieliśmy tyle wspaniałych zdjęć i materiałów - mówi reżyserka.

A jak dodaje dziennikarze i komentator Mateusz Borek (Kanał Sportowy), to wszystko pokazano w nowoczesnej, multimedialnej formie:

- Jeśli mamy znaleźć miejsce do nauki polskiej piłki, żeby to było treściwe i atrakcyjne oraz aby przemawiało do nowych pokoleń, to jesteśmy w takim miejscu. Chcemy by młodsze pokolenia pamiętały Wilimowskiego, Latę, Deynę, Górskiego, Bońka i ich następców. Dla takiego celu to miejsce zostało zdefiniowane i przygotowane. Goszcząc na całym świecie w takich multimedialnych wystawach, ta przeszła moje oczekiwania. Dla mnie to jest numer jeden - zachwala wystawę Borek.

Byliśmy na multisensorycznej wystawie "Polska na Mundialach"

Miejsce wspomnień dla bohaterów wystawy

Na otwarciu "Polski na Mundialach" obecni byli piłkarze i trenerzy, którzy reprezentowali Polskę na Mistrzostwach Świata. Między innymi Jerzy Engel (selekcjoner na MŚ 2002), Marcin Żewłakow i Piotr Świerczewski (również MŚ 2002) oraz Władysław Żmuda, uczestnik aż czterech turniejów i dwukrotny medalista (3. miejsce na MŚ 1974 i 1982 oraz reprezentant na MŚ 1978 I 1986):

- Mieliśmy bardzo dużo zdolnych piłkarzy, wszyscy graliśmy w kraju. PZPN mógł przełożyć mecze ligowe i zrobić dłuższe przygotowanie reprezentacji. Przede wszystkim jednak to były umiejętności graczy i świetny sztab. Szczególnie trener Górski - jak ja to mówię był trenerem, psychologiem, lekarzem - wszystkim. Nakręcał naszą machinę i dał wiarę, że możemy wygrywać z najlepszymi. A zawodnicy potwierdzili to na boisku - wspomina Władysław Żmuda.

Wystawę możecie oglądać do końca grudnia. Koszt biletu w tygodniu to 30 zł, a w weekend 40 zł. Znajdziecie je TUTAJ. PZPN zapowiada jednak, że wystawa zostanie wydłużona.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Mundial 2022 - test wiedzy o MŚ w Katarze

Pytanie 1 z 10
Ile drużyn bierze udział w turnieju?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE