Radni PiS domagają się wyjaśnień od Rafała Trzaskowskiego. W tle dwie warszawskie prokuratorki

2022-12-01 21:43
Rafał Trzaskowski
Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI / SUPER EXPRESS / EAST NEWS

Radni PiS z Warszawy domagają się wyjaśnień od Rafała Trzaskowskiego w związku z podejrzeniami dotyczącymi rzekomego przekazywania przez dwie prokuratorki tajnych informacji do stołecznego ratusza. Władze miasta podkreślają jednak polityczny wydźwięk sprawy i nie chcą jej komentować.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorkom: Ewie Wrzosek i Małgorzacie M. Śledczy chcą postawić im zarzuty przekazania informacji ze śledztwa i niedopełniania obowiązków. Obie zawieszono na pół roku.

Zarzut dotyczy m.in. przekazania informacji z toczącego się postępowania osobom nieuprawnionym, w tym dyrektorowi Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy. Tłem zarzutu była kampania prezydencka Rafała Trzaskowskiego oraz dwa wypadki komunikacyjne warszawskich autobusów z 2020 r.

Ratusz nie komentuje

PAP poprosiła o komentarz w tej sprawie rzecznik stołecznego ratusza Monikę Beuth. - W każdej sprawie ratusz współpracuje ze służbami. Ratusz nie będzie komentować politycznej nagonki na prokuratorki oraz próby wmieszania w to byłego kandydata na stanowisko prezydenta RP – oznajmiła Beuth.

Przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski również nie odniósł się do sprawy. - Nie potrafię skomentować tej sprawy, ponieważ nic nie wiem na ten temat – powiedział PAP.

Czytaj również: Prokuratura wnioskuje o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorom: Ewie W. i Małgorzacie M.

Radni PiS chcą wyjaśnień od Rafała Trzaskowskiego

Natomiast szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Figura nie miał wątpliwości, że "w tej sprawie ratusz powinien zareagować, zawieszając w obowiązkach dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego pana Michała Domaradzkiego".

Wieloletni radny Warszawy, pełnomocnik warszawskich struktur PiS poseł Jarosław Krajewski zażądał natomiast "od Rafała Trzaskowskiego pilnych wyjaśnień tej bulwersującej sprawy". - Naturalnym pytaniem pozostaje kwestia jego wiedzy i roli w tej sprawie. Ujawnione informacje wskazują na wielowątkowość sprawy – ocenił.

- Jeżeli Rafał Trzaskowski niezwłocznie nie wyjaśni tej sprawy, to radni PiS na najbliższej sesji będą żądali szczegółowych informacji na ten temat - zapowiedział.

O co chodzi w sprawie?

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorkom: Ewie Wrzosek i Małgorzacie M. Zarzuty, które śledczy zamierzają im przedstawić, dotyczą przekazania osobom nieuprawnionym informacji z toczącego się postępowania, a także niedopełniania obowiązków służbowych. Chodzi o sprawy wypadków stołecznych autobusów w 2020 r.

W pierwszym wypadku autobusu, który miał miejsce nieopodal mostu im. Grota-Roweckiego pod koniec czerwca 2020 r., zginęła jedna osoba. Kierowca autobusu został oskarżony o prowadzenie pojazdu po zażyciu narkotyków. - Część opinii publicznej za brak skutecznego nadzoru nad realizacją przewozów obwiniało prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, równocześnie kandydata na urząd prezydenta kraju - zaznaczyła szczecińska prokuratura.

Przypomniała, że drugi wypadek zaistniał 7 lipca 2020 r. przy ul. Klaudyny. - Kwestia ewentualnego pozostawania przez kierowcę pod wpływem substancji odurzających stała się przedmiotem zainteresowania opinii publicznej – napisała prokuratura.

Jak twierdzą śledczy, "to właśnie w takich okolicznościach Michał D., dyrektor w stołecznym ratuszu, wykorzystując swoją znajomość z prokurator Ewą W. wyraził wobec niej za pośrednictwem komunikatora internetowego oczekiwanie, że niezwłocznie poinformuje go ona o ustaleniach śledztwa w zakresie wyników badań krwi i moczu na obecność narkotyków u podejrzanego". Prokuratura ujawniła też fragmenty korespondencji elektronicznej między W., M. i D.

Śledczy dodali również, że prokuratorka miała rzekomo przekazywać Domaradzkiemu najnowsze informacje ze śledztwa, uzyskane od Małgorzaty M.

Autobus spadł z wiaduktu! Dramatyczna relacja świadka.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE