Ptasia grypa w Warszawie! Znikają okazy z warszawskiego ogrodu zoologicznego

2021-03-01 17:06
Ptasia grypa w Warszawie! Znikają okazy z warszawskiego ogrodu zoologicznego
Autor: Canva.com Ptasia grypa w Warszawie! Znikają okazy z warszawskiego ogrodu zoologicznego

Ptasia grypa w Warszawie! Znikają okazy z warszawskiego ogrodu zoologicznego. Schowane zostaną m.in. flamingi, bociany, pingwiny i ptaki ze stawów. Będzie można odwiedzać jedynie ptaki mieszkające w wolierach, które maja mniejsze szanse na zarażenie. Ptasia grypa jest niebezpieczna również dla ludzi.

W Warszawie wykryto obecność wirusa ptasiej grypy, który stanowi zagrożenie dla naszych ptaków, dlatego, by ochronić naszych ptasich mieszkańców, musimy zamknąć Halę Wolnych Lotów oraz zabrać wszystkich ptasich mieszkańców z wybiegów zewnętrznych - informuje Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie. Schowane zostaną m.in. flamingi, bociany, pingwiny i ptaki ze stawów. Będzie można odwiedzać ptaki mieszkające w wolierach. "To działania prewencyjne związane z hamowaniem rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych wśród naszych ptaków" - tłumaczą pracownicy zoo.

Niepokorne Karolinki i Mandarynki

Plan władz ZOO na zminimalizowanie ryzyka zakażenia ptasią grypą wydawał się skuteczny, ale do czasu. Wszystko z powodu kaczek z gatunku Mandarynek i Karolinek, które stały się bardzo popularne na Mazowszu. Niestety, ich populacja cierpi na deficyt samic. Dlatego samce chętnie przylatują na zaloty do warszawskiego ZOO, gdzie mieszkają samice tych gatunków.- Ostreczowaliśmy wolierę tych kaczek, żeby ograniczyć im kontakt i założyliśmy na nią plandekę, żeby zapobiec zanieczyszczeniu tej woliery - przyznaje dyrektor ZOO, Andrzej Kruszewicz.

Kiedy znowu zobaczymy ptaki w ZOO?

Aby stwierdzić, że zagrożenie minęło, potrzebne jest zielone światło od Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Nie stanie się to wcześniej, jak za 21 dni. W tej chwili zmarłe ptaki z warszawskiego ZOO muszą zostać przebadane przez Państwowy Instytut Weterynaryjny.

Rymań. Demolka na stacji paliw. 37-latka wjechała do sklepu autem!
Sonda
Czy sportowcom wypada odsłaniać ciało na zdjęciach w Internecie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE