Powstała mapa... najstarszych firm w stolicy!

2021-01-27 13:56
Mapa
Autor: alg

Kwiaciarnia, palarnia kawy czy... sklep ortopedyczny- to dopiero początek długiej listy przedwojennych firm, które naukowcy z Akademii Leona Koźmińskiego zebrali w jednym miejscu i zaznaczyli na mapie. Wszystko po to, by poznać ich historie i uratować przed likwidacją w czasie pandemii.

Jak zrobić 10000 kroków? [TEST] | ESKA XD - Fit vlog #14

Przetrwały wojnę, teraz trzeba im pomóc im przetrwać pandemię! Naukowcy z Akademii Leona Koźmińskiego stworzyli specjalną mapę na której oznaczyli ponad 30 ​ rodzinnych firm, które działają w Warszawie nieprzerwanie nawet od ponad 100 lat.

"Przetrwały zabory, jedną wojnę, drugą wojnę, teraz też musi im się udać! A wystarczy naprawdę niewiele, wystarczy żeby po prostu wiedzieć gdzie te firmy są i jak można im pomóc" - mówi dr Anna Pikos z Zakładu Historii Biznesu Akademii Leona Koźmińskiego

Jedną z inspiracji do stworzenia mapy, były niezwykłe historie firm uratowanych w ostatniej chwili przez mieszkańców stolicy- mowa chociażby o Rurkach z Wiatraka. W listopadzie przed cukiernią ustawiały się długie kolejki chętnych na słodycze, którzy chcieli uratować ją przed likwidacją. Na liście są jednak firmy o dużo bardziej nietypowych specjalizacjach.

"Są firmy które produkują parasole, rękawiczki, kapelusze, jest palarnia kawy czy sklep ortopedyczny. To niezwykłe że przy tak szybko zmieniających się gustach i technologii udało im się przetrwać" - mówi Pikos.

Na mapach zaznaczono lokalizacje firm oraz ich dane kontaktowe. Autorzy planują ją rozbudowywać i zapraszają do kontaktu wszystkich, którzy wiedzą o kolejnych historycznych zakładach, które potrzebują pomocy. Mapę znajdziecie tutaj.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE