Powrót do szkoły od września: MEN mówi o nowych wytycznych dla uczniów i nauczycieli

2020-08-05 16:54
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski
Autor: Instagram Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski

We wrześniu uczniowie wrócą do szkół i nie będzie konieczności zasłaniania nosa i ust - to najnowsze ustalenia Ministerstwa Edukacji Narodowej. Minister Piontkowski opowiedział jak będzie wyglądał zbliżający się rok szkolny. Więcej o najnowszych ustaleniach dowiesz się czytając ESKA Warszawa.

MEN wprowadza nowe zasady w szkołach

- My nie zakładamy, by był obowiązek zasłaniania ust i nosa. Oczywiście nie będziemy zakazywali. Tam, gdzie będzie większa grupa powinno to obowiązywać. Natomiast podczas tych obowiązkowych zajęć nie będzie takiego obowiązku - zaznaczył minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Czytaj także: We wrześniu powrót do szkół: Kto w przypadku koronawirusa zadecyduje o zamknięciu placówki?

Wietrzenie sal i mycie rąk

Konieczne będzie wietrzenie sal lekcyjnych co godzinę. Do tego mycie rąk i higiena osobista. Uczniowie nie będą mogli pożyczać sobie przyborów szkolnych. Nie było natomiast mowy o zachowaniu bezpiecznego dystansu jako obowiązku.

Tylko zdrowi uczniowie

- Do szkoły placówki oświatowej przychodzą tylko zdrowi uczniowie, którzy nie mają objawów infekcji dróg oddechowych. To samo tyczy się nauczycieli i innych pracowników szkoły - dodaje minister Piontkowski.

Czytaj także: Rusza "Droga na szóstkę"! Warszawa poprawi bezpieczeństwo w okolicach szkół

Część zajęć w szkołach wciąż w formie zdalnej?

Dyrektorzy w porozumieniu z kuratorium i z pozytywną opinią inspektora sanitarnego będą mogli zadecydować o tzw. modelu mieszanym czyli część lekcji tradycyjnie, część zdalnie.

- Ministerstwo zachowa także prawo w sytuacjach nadzwyczajnych do tego, by ograniczać działanie szkół czy placówek na jakimś fragmencie terytorium naszego państwa lub nawet, gdyby była taka konieczność, na terenie całego kraju - podkreślił Piontkowski.

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikuje przepisy dotyczące bezpiecznego powrotu do szkoły między 10-14 sierpnia.

Szkoły w nowym reżimie sanitarnym. Czy to realne? Rozmawiamy z dyrektorką warszawskiej szkoły
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE