Reforma psychiatrii dziecięcej na Mazowszu. Powstanie prawie sto nowych placówek?

2020-02-05 18:09
Poradnie psychologiczno-psychoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży
Autor: pixabay.com

Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił już konkursy na ośrodki, w których dzieci i młodzież dostaną pomoc psychologiczno-psychoterapeutyczną. Ma być co najmniej jeden ośrodek w każdym powiecie czy dzielnicy. Pieniądze na punkty opieki są - to blisko 38 milionów złotych. Brakuje jednak specjalistów.

Ponad 90 ośrodków psychologiczno-psychoterapeutycznych dla dzieci i młodzieży na Mazowszu. Takie plany ma NFZ. Ruszyły pierwsze konkursy na prowadzenie punktów. To część zapowiadanej przez Ministerstwo Zdrowia reformy psychiatrii dziecięcej, która jest w tragicznym stanie.

- Chodzi o to, żeby dzieci nie trafiały od razu na szpitalne oddziały. Dziecko otrzyma pomoc psychologa czy terapeuty środowiskowego. Poradnie zajmą się takimi problemami dzieci, które nie wymagają jeszcze specjalistycznej opieki psychiatrycznej - wyjaśnia Andrzej Troszyński z mazowieckiego NFZ.

NFZ liczy, że mimo dużych braków psychologów i psychoterapeutów, znajdą się chętni na prowadzenie poradni. Pieniądze na to są - blisko 38 milionów złotych. Pierwsze umowy na mazowieckie punktu pomocy psychologiczno-psychoterapeutycznej mają być podpisane już w kwietniu. Konkursy ruszyły też na przykład w woj. kujawsko-pomorskim. W całym kraju docelowo ma się pojawić około 300 punktów pomocy dla dzieci i młodzieży.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE