Pogoda na weekend 26-28.11.21 dla Warszawy i okolic. Czeka nas deszcz i ŚNIEG!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Pogoda na weekend 26-28.11.21 dla Warszawy i okolic. Czeka nas deszcz i ŚNIEG!

2021-11-26 14:31

Po południu spodziewane są opady śniegu, w nocy także w Warszawie – powiedział PAP synoptyk IMGW Szymon Ogórek. Dynamiczną sytuację w pogodzie warunkuje front atmosferyczny, który na razie sięga południowej części kraju, powodując duże zachmurzenie i głównie opady deszczu - dodał synoptyk.

Jak powiedział w rozmowie z PAP Ogórek sytuacja pogodowa jest w piątek dynamiczna za sprawą frontu atmosferycznego, który już zaznacza swoją obecność nad Polską.

Aktualnie swoim zasięgiem front obejmuje południową części kraju: województwo opolskie, województwo śląskie, częściowo małopolskie, głównie zachodnie i północne krańce, ziemię świętokrzyską, część Mazowsza, aż po województwo lubelskie.

"W strefie tego frontu jest duże zachmurzenie i występują opady, głównie deszczu, ale zwłaszcza na krańcach południowych, chociażby w Cieszynie, mamy już do czynienia z opadami deszczu ze śniegiem" – powiedział synoptyk IMGW.

We wczesnych godzinach popołudniowych przejaśnienia występują jedynie na Pomorzu, Warmii i miejscami na północy woj. wielkopolskiego, Ziemi Lubuskiej.

Temperatura powietrza w przeważającej części kraju waha się od 1 do 4 stopni Celsjusza. Cieplej jest na południowym wschodzie. Jak podał Ogórek, w Lesku w południe odnotowano 10 st.

"Strefa frontu będzie się rozszerzać w kolejnych godzinach, a opady przesuwać w kierunku północno-wschodnim. Śnieg spodziewany jest głównie od woj. śląskiego, częściowo opolskiego po woj. łódzkie. To będą opady mokrego śniegu przy temperaturze nieco powyżej 0 stopni. Miejscami mogą być intensywniejsze" – zaznaczył synoptyk.

Podkreślił, że o tym zjawisku IMGW wydał już ostrzeżenia. Dodał, że w kolejnych godzinach obejmie ono woj. mazowieckie oraz część woj. podlaskiego, a także woj. warmińsko-mazurskie.

W nocy Polska pozostanie w zasięgu frontu. W jej pierwszej połowie zwiększone opady śniegu prognozowane są dla woj. śląskiego, części opolskiego, wschodnich powiatów woj. dolnośląskiego i dalej w kierunku północnym – na Ziemi Łódzkiej, we wschodnich powiatach woj. wielkopolskiego, w części Mazowsza, w tym także w Warszawie, po Podlaskie, bez południowej części województwa.

Synoptyk zwrócił uwagę, że tam, gdzie spadnie śnieg, warunki na drogach się pogorszą. "Lokalnie mogą wystąpić przygruntowe przymrozki. Mokry śnieg może przymarzać" – zaznaczył.

Dodał, że najchłodniej będzie na południowym zachodzie, ale za to sucho. Na podnóżu sudeckim temperatura obniży się do minus 5 stopni. Najcieplej będzie na południowym wschodzie. W Lublinie prognozowane są 2 stopnie na plusie.

Nielegalne paszporty covidowe. Kolejne osoby zatrzymane

Skoki narciarskie - jak dobrze znasz się na skokach?

Pytanie 1 z 10
Skoki narciarskie w 1908 roku w Polsce zadebiutowały w miejscowości: