Po 10 tys. złotych od polskiego rządu dla Ukrainek. Będzie wsparcie także dla dzieci

2022-08-18 14:03
Dworczyk
Autor: PAP/Viacheslav Ratynskyi Szef KPRM ogłosił uruchomienie Funduszu im. błogosławionego Klemensa Szeptyckiego

Ukrainki, które szczególnie ucierpiały w czasie rosyjskiej agresji, otrzymają wsparcie od polskiego rządu. Przewidziano jednorazową zapomogę w wysokości około 10 tys. złotych. Pomoc otrzymają także sieroty.

80 tys. hrywien, czyli ok. 10 tys. zł otrzymają 52 Ukrainki, które szczególnie ucierpiały w czasie rosyjskiej napaści - trafiły do niewoli lub np. zostały porwane przez separatystów.

10 tys. zł dla kobiet z Ukrainy

- Ta jednorazowa zapomaga w wysokości 10 tys. zł, czyli 80 tys. hrywien, bierze się stąd, że sytuacja każdej z tych kobiet jest inna. Jedna potrzebuje lekarstw, druga rehabilitacji, trzecia wynajęcia mieszkania. Dlatego, po wielu dyskusjach i na Ukrainie, i w Polsce zdecydowaliśmy się na tego rodzaju działanie i pomoc. Podobnie jest z dziećmi, które straciły rodziców w wyniku agresji rosyjskiej. Mówimy o dużo mniejszych kwotach, ale za to wypłacanych co miesiąc, do końca tego roku. Taką pomoc będziemy chcieli kontynuować - wyjaśnił w rozmowie z Interią szef KPRM Michał Dworczyk.

Ukraińskie dzieci będą otrzymywały z kolei 5 tys. hrywien (ok. 630 złotych) miesięcznie.

- Pieniądze pochodzą ze środków rozwojowych, które państwo polskie, m.in. zgodnie ze zobowiązaniami międzynarodowymi, przeznacza na wspieranie krajów rozwijających się, bądź będących w szczególnej sytuacji jak dzisiaj Ukraina - dodał Dworczyk w rozmowie z Interią.

Przyjęłam Ukrainki pod swój dach. Jak wygląda życie z uchodźcami?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE