Plac Pięciu Rogów - przebudowa skończona. Otwarcie we wtorek, 5 lipca

2022-07-02 19:32
Plac Pięciu Rogów
Autor: um.warszawa.pl Plac Pięciu Rogów

Dobiega końca trwająca od marca ubiegłego roku przebudowa placu Pięciu Rogów. Jak poinformował stołeczny ratusz uroczyste otwarcie zaplanowano na wtorek, 5 lipca. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule.

"Betonoza" na Placu Pięciu Rogów?

We wtorek okolica zbiegu ulic Chmielnej, Kruczej, Zgody, Brackiej i Szpitalnej będzie już gotowa. Zdaniem stołecznego ratusza stanie się miejscem przyjaznym dla pieszych i rowerzystów. Ograniczony zostanie w tym miejscu ruch samochodów, będą jeździły tylko autobusy komunikacji miejskiej. Nowy wygląd placu Pięciu Rogów nie u wszystkich zyskał uznanie. "Tam jest mnóstwo betonu. Zamiast zrobić jakiś trawnik, klomby, krzewy to wstawili drzewa do betonu. One się tam będą gotować. Ale to nie wszystko. Praktycznie nie ma drzew przy Brackiej. Wycięli mnóstwo drzew przy budowie tego wszystkiego i nie posadzili żadnych na zmianę. Przy Smyku nie ma ani jednego drzewa" - powiedział PAP miejski aktywista Jan Śpiewak. "To jakiś dramat" - dodał.

Zaznaczył, że jak na długi remont to zmian jest niewiele. "Prosty remont a zajmuje im to tyle czasu. Co tam zrobili? Wymienili jedynie nawierzchnię. Ten remont powinien trwać góra 3 miesiące" - powiedział Śpiewak. "Centrum wygląda jak slums, to betonowa pustynia, efekt wyspy ciepła. Gdy ja zaczynałem być radnym, to w śródmieściu było ponad 125 tysięcy mieszkańców, teraz nie ma nawet 100 tysięcy. Oni aktywnie prowadzą politykę wyrzucania ludzi ze śródmieścia. Mają być tu mieszkania na krótkoterminowy wynajem i beton" - zaznaczył.

Dramat w Warszawie. Alarm w domu wyje od rana. Służby bezradnie rozkładają ręce

Miasto obiecuje nasadzenia

Do zarzutów aktywisty odniósł się rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski. "Na Brackiej musieliśmy wyciąć uschnięte drzewa, a w zamian posadziliśmy nowe" - powiedział PAP Dybalski. Zaznaczył, że wygląd placu bardzo się zmienił. "Kiedyś tu było skrzyżowanie z dużym natężeniem ruchu samochodowego, a teraz powstał miejski plac. Posadziliśmy tam 22 pięknych klonów polnych, którym będą się jeszcze pięknie rozrastały korony. Zostały tak posadzone, żeby podkreślić schemat ulic" - powiedział rzecznik. Zapewnił, że drzewa mają zapewnione optymalne warunki do życia. "Zostały posadzone w specjalnych stelażach. Umożliwiają one wzrost bryły korzeniowej i chronią korzenie przed naciskiem posadzki placu" - wyjaśnił. Specjalnie dobrane były też ogromne płyty, którymi wyłożony jest plac. "Odbijają światło" - zaznaczył Dybalski. Dla ochłody na placu znajdzie się też sadzawka ze świeżą wodą.

Oficjalne otwarcie nowego placu Pięciu Rogów odbędzie się we wtorek 5 lipca. Wcześniej na budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej zawiśnie wiecha.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE