pieniądze

i

Autor: Pixabay

PIT rozliczysz prawidłowo, a i tak możesz zostać bez grosza. Oszuści tylko czekają

2023-03-22 15:28

Rozliczenie PIT milionom Polek i Polaków kojarzy się z niezbyt przyjemnym obowiązkiem. Gdy jednak mamy już za sobą wizytę na podatki.gov.pl, rozliczenie e-PIT lub PIT-u w formie tradycyjnej, nie możemy tracić czujności. Oszuści jedynie na to czekają, a odzyskanie skradzionych przez nich pieniędzy może się okazać niezwykle trudne.

Rozliczenie PIT to "idealny" moment dla oszustów

Jako że sezon na składanie PIT na dobre się rozpoczął, postanowiliśmy sprawdzić, na co szczególnie powinni uważać rozliczający się. Niestety, każdego roku pojawiają się bowiem oszuści, którzy chcą wzbogacić się na cudzym nieszczęściu oraz niemałym zagubieniu większości Polaków w niesprzyjającym świecie podatków.

Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów, Urząd Skarbowy i nie tylko

Do jakich wyłudzeń na tym tle dochodzi najczęściej? Aby móc to określić, przyjrzeliśmy się przypadkom oszustw z 2022 roku. NASK ostrzegał wówczas przed sposobem złodziei, w którym podszywali się pod Urząd Skarbowy lub operatora telefonii komórkowej

- Mechanizm działania oszustów posiada wiele podobieństw względem innych tego typu kampanii. Wysyłają oni SMS-y na losowe numery telefonów, których treść sugeruje zadłużenie w Urzędzie Skarbowym lub u operatora telekomunikacyjnego. By nakłonić nas do podania danych na szkodliwej stronie, przestępcy informują o przekazaniu sprawy do sądu w przypadku nieopłacenia rzekomej zaległości w podanym terminie - poinformowali eksperci.

Czytaj również: Wiemy, po której godzinie najlepiej iść do Lidla. Wtedy możesz naprawdę zaoszczędzić

W takich sytuacjach należy pamiętać, aby nie klikać w żadne podejrzane linki. Jeśli mamy uzasadnioną obawę, że rzeczywiście zalegamy z jakimikolwiek płatnościami, lepiej od razu skontaktować się bezpośrednio ze wskazaną w wiadomości instytucją i tam zweryfikować treść SMS-a.

Oszuści podszywają się pod Urząd Skarbowy już nie po raz pierwszy. Podobne sytuacje miały miejsce w poprzednich latach. W ubiegłym roku np. losowym użytkownikom sugerowano, że mają do dopłaty nierozliczony podatek w wysokości kilku złotych. W treści wiadomości znajdował się link do fałszywego panelu płatności. Podanie w nim poufnych danych umożliwiało przestępcom przejęcie konta bankowego ofiary - ostrzegli specjaliści.

Aby dodać sobie wiarygodności, oszuści niejednokrotnie korzystali już z logotypu Ministerstwa Finansów. Ich poczynania nie miały jednak oczywiście nic wspólnego ze wspomnianą instytucją.

To jednak nie koniec oszustw, na jakie można natrafić. Na początku 2023 roku CERT Polska ostrzegał przez nowym wariantem kampanii phishingowej z użyciem maila. - Tym razem oszuści informują o automatycznym zwrocie podatku i podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową. Link w wiadomości może posłużyć do kradzieży pieniędzy z konta! - przestrzegał wówczas zespół.

Warto pamiętać, że to jedynie przykłady oszustw, jakie już zdarzały się w latach ubiegłych. Wyłudzacze są jednak sprytni i wymyślają nowe techniki, aby zmylić ofiary i skraść ich pieniądze. Chcąc tego uniknąć, zawsze należy podchodzić do otrzymywanych wiadomości z należytą ostrożnością.

Gdzie szukać prawdziwych informacji? Podatki.gov.pl

Zweryfikowanych, bezpiecznych informacji o rozliczeniu PIT warto każdorazowo szukać na rządowej stronie podatki.gov.pl. To właśnie tam możesz rozliczyć swój e-PIT oraz otrzymać odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania bez narażenia się na działania oszustów.

Zobacz, jak wyglądają murale w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka:

Express Biedrzyckiej - Marek Zuber: Mamy podatkowy bajzel