Pensja minimalna 2023 znacznie wyższa! Sprawdź, jaką wypłatę dostaniesz

i

Autor: pixabay.com Pensja minimalna 2023 znacznie wyższa! Sprawdź, jaką wypłatę dostaniesz

Pensja minimalna 2023 wyższa niż zapowiadano! Rząd przyjął rozporządzenie

2022-09-13 13:51

Płaca minimalna w 2023 mocno w górę! Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej. Jaka będzie minimalna stawka godzinowa? Jaką wypłatę dostaniesz?

Pensja minimalna 2023: Ile będzie wynosić?

Rząd, który we wtorek po godz. 11 rozpoczął posiedzenie, zajmuje się m.in. projektem rozporządzenia ws. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 r. Zgodnie z nim od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 3490 zł, a minimalna stawka godzinowa 22,80 zł.

Czytaj także: Płaca minimalna w 2023 roku mocno w górę! Pensja wzrośnie dwa razy. We wtorek decyzja rządu

 - To dla rządu trudna sytuacja - komentuje analityk z domu inwestycyjnego Xelion, Piotr Kuczyński. - Około 2 mln osób ta płaca zostanie podniesiona. Teoretycznie bardzo dobrze, bo to są ci, którzy niewiele zarabiają. Druga strona medalu jest taka, że spore pieniądze pójdą w kierunku rynku, czyli dla inflacji zła informacja - tłumaczy.

Jeszcze wyższe zarobki od lipca 2023

Od 1 lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynieść jeszcze więcej, dokładnie 3600 zł, a minimalna stawka godzinowa 23,50 zł. - To oznacza, że rząd zdecydowanie bardziej uwzględnił propracownicze argumenty - twierdzi Kuczyński.

- To nie dziwi, jeżeli myśli się i wie się o tym, że będziemy mieli rok wyborczy w przyszłym roku. Żaden szok to nie będzie. Ale Ci bardziej liberalni ekonomiści będą na to narzekali - dodaje.

Obecnie minimalna stawka godzinowa to 19 złotych i 70 groszy.

Rząd spełnia obietnicę?

Po podjęciu decyzji przez rząd, odbyła się konferencja prasowa ministra Morawieckiego, który podkreśla, że w ten sposób spełniane są wyborcze obietnice.

"Rok temu w świat uderzyła fala putinflacji, która zagraża portfelom Polaków. Nasza polityka znoszenia nierówności musi jednocześnie oznaczać szybsze podnoszenie minimalnego wynagrodzenia" – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

"Po tych poprawkach, zmianach, które rząd przyjął, to minimalne wynagrodzenie w stosunku do średniego wynagrodzenia będzie przekraczało 50 procent. I to znacznie będzie przekraczało 50 procent" – podkreślił premier.

Wskazał, że w ten sposób rząd spełnia "obietnice złożone Polakom". "W ten sposób chcemy jednocześnie pracować dalej nad tym, żeby płace Polaków rosły, żeby netto płacy Polaków rosło jeszcze bardziej, żeby wynagrodzenia były jak najbardziej godne w tym szalenie trudnym czasie putinflacji, która szaleje w całej Europie" – powiedział.

Wyjaśnił, że jednocześnie rząd chce walczyć o każde miejsce pracy, "by poziom bezrobocia był nadal jak najniższy".

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. O komplecie można tylko pomarzyć

Pytanie 1 z 10
Brytyjska królowa Elżbieta II w momencie śmierci była głową państwa w...
HEJT NA WF, JAKUB GRABOWSKI, SEKRETY MUNDIALU, ILE PALI CZOŁG | ESKA XD #057
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE