Olga Tokarczuk honorową obywatelką Warszawy!

i

Autor: Wikipedia, CC, Fot. Martin Kraft, 2017

Olga Tokarczuk będzie honorową obywatelką Warszawy! Kto jeszcze został wyróżniony?

2020-06-19 16:01

Olga Tokarczuk została honorową obywatelką Warszawy! To wyraz najwyższego uznania dla zasług oraz wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Łącznie wyróżniono pięć osób. Kto jeszcze dołączył do noblistki? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Honorowe Obywatelstwo Warszawy

Olga Tokarczuk otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy. Oprócz noblistki wyróżnione zostały
cztery inne osoby. Decyzja zapadła podczas czwartkowej sesji Rady Warszawy. Kto jeszcze otrzymał tytuł?

Wyróżnieni zostali:

  • Olga Tokarczuk,
  • Władysław Findeisen,
  • Wojciech Noszczyk,
  • Andrzej Rottmund,
  • Wiesław Jan Wysocki.

Czytaj także: Te muzea w Warszawie zwiedzisz za darmo! Sprawdź, kiedy nie trzeba płacić za bilet

Honorowe obywatelstwo stolicy to wyraz najwyższego uznania dla zasług oraz wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Do tej pory taki tytuł przyznano 88 osobom.

QUIZ. Olga Tokarczuk z literackim Noblem. Co pamiętasz o innych laureatach tej nagrody?

Pytanie 1 z 10
Literacka nagroda Nobla to ... wyróżnienie dla twórcy z naszego kraju

Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 - „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia”. Jest autorką m.in. powieści Prawiek i inne czasy (1996), Dom dzienny, dom nocny (1998), Bieguni (2007), Prowadź swój pług przez kości umarłych (2009), Księgi Jakubowe (2014), a także opowiadań i innych tekstów literackich. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad trzydzieści języków i były wielokrotnie nagradzane, doczekały się też adaptacji teatralnych i filmowych.

 Prof. Władysław Findeisen

Prof. Władysław Findeisen  - w czasie II wojny światowej był członkiem Armii Krajowej i brał udział w Powstaniu Warszawskim. Swoje życie zawodowe związał z Politechniką Warszawską, przechodząc wszystkie szczeble kariery naukowej do profesury. W 1981 roku został wybrany na rektora Politechniki Warszawskiej. W latach 1986-90 był przewodniczącym Prymasowskiej Rady Społecznej, a w latach 1988-90 członkiem Komitetu Obywatelskiej przy Lechu Wałęsie. W 1989 roku przewodniczył obradom Okrągłego Stołu ze strony solidarnościowo-opozycyjnej. W latach 1989-93 był senatorem Rzeczpospolitej Polskiej.

Czytaj także: Najczystsze dzielnice Warszawy - kto po sobie sprząta, a gdzie lepiej przyjść z miotłą?

Prof. Wojciech Noszczyk

Prof. Wojciech Noszczyk - naukowiec, profesor nauk medycznych, chirurg. Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie (1960). Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 1989 r.  W latach 1990-1999 był Konsultantem Krajowym w dziedzinie chirurgii naczyniowej, a w 2000-2001 pełnił funkcję Specjalisty Krajowego w chirurgii naczyniowej. Za swoje najważniejsze osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej uważa m.in.  opracowanie w latach 1966-1975 oryginalnej metody wytwarzania polskich protez naczyniowych i następnie uszczelniania ich ścian. Przeprowadził ponad 10 tysięcy operacji.

 

Muzeum Neonów w Warszawie

Prof. Andrzej Rottermund

Prof. Andrzej Rottermund - historyk sztuki, profesor nauk humanistycznych, muzeolog. W latach 1990-1996 przewodniczący Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów, w latach 1991-2015 dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. W 1990 roku otrzymał tytuł naukowy profesora. Jest autorem ponad 100 publikacji z zakresu historii sztuki i muzealnictwa. Pełni funkcję przewodniczącego Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki 

Prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki – historyk, działacz społeczny, polonista, nauczyciel akademicki. Był związany ze środowiskami opozycji, m.in. z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Konfederacją Polski Niepodległej, Klubem Politycznym Wolność i Solidarność, Klubami Służby Niepodległości, Stowarzyszeniem Opieki nad Więźniami „Patronat”. W 2010 roku Klub Jagielloński Św. Kazimierza w USA zaliczył go do prestiżowego grona 10 historyków Niepodległej Polski, najbardziej wyróżniających się w ciągu ostatnich 20 lat spośród tych zajmujących się dziejami najnowszymi.

 

Kiedy odbędzie się uroczyste przyznanie tytułu?

Tytuły Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawa są przyznawane na uroczystej sesji w Zamku Królewskim, która tradycyjnie odbywa się pod koniec lipca. Wyróżnieni odbierają wtedy z rąk Przewodniczącego Rady Miasta Stołecznego Warszawy oraz Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy specjalny medal, dyplom i legitymację. Na razie, ze względu na pandemię koronawirusa, zwołanie uroczystej sesji nie jest możliwe.