Szpital Południowy już nie covidowy. 1 kwietnia nowe otwarcie

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express Szpital Południowy już nie covidowy. 1 kwietnia nowe otwarcie

Od 1 kwietnia Szpital Południowy nie będzie szpitalem covidowym

2022-03-30 18:41

Minister Zdrowia podjął decyzję o zlikwidowaniu szpitali tymczasowych oraz łóżek covidowych wraz z końcem marca. Taki sam los czeka Szpital Południowy, który do tej pory pełnił funkcję szpitala covidowego. Od 1 kwietnia zacznie za to przyjmować pacjentów - póki co wyłącznie na oddział internistyczny i intensywnej terapii. Dlaczego?

- Na początku kwietnia ruszy oddział internistyczny, na który zostanie przyjętych 50 pacjentów. Powstanie także oddział intensywnej terapii - mówi Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka stołecznego ratusza. - Wydaje się, że takie najbardziej potrzebne jednostki będą już działać, chcemy stopniowo przenosić wielospecjalistyczne oddziały i pracownie z Solca.

Zgodnie z planami władz miasta wybudowany za ponad 400 mln zł Szpital Południowy miał być wielospecjalistyczną placówką leczniczą. - Od wielu miesięcy, lat domagamy się, aby ten szpital dostał kontrakt z NFZ i wydawało się, że jesteśmy bliscy tego rozwiązania, kiedy rządzący sami doceniali wagę tego szpitala, gdy był przekształcany w szpital covidowy - mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Wtedy było widać, jak bardzo ważne jest to, żeby Ursynów, dzielnica, która ma prawie 200 tysięcy obywateli, miała szpital. Przez cały czas walczymy o ten kontrakt.

Z kolei rzecznik mazowieckiego oddziału NFZ Andrzej Troszyński twierdzi, że w tej chwili Warszawa nie może otrzymać gwarancji kontraktu z NFZ, bo Szpital Południowy nie jest jeszcze na to w pełni przygotowany. - Żeby szpital mógł się ubiegać o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, musi spełniać rozmaite warunki związane z udzielaniem świadczeń. Tu chodzi przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom - tłumaczy. - Szpital Południowy w tej chwili nie jest gotowy na udzielanie świadczeń, jest dopiero w fazie organizacyjnej. Nawet w przypadku organizowania tam szpitala tymczasowego konieczna była pomoc finansowa ze strony wojewody mazowieckiego.

Deklaruje przy tym, że NFZ będzie gotowy do rozmów o kontrakcie po tym, jak Szpital Południowy zakończy prace związane z organizacją udzielania świadczeń.

O gotowość Szpitala Południowego na przenoszenie oddziałów, sprzęt i kadrę zapytano rzeczniczkę stołecznego ratusza. - To się będzie na bieżąco organizować. Kadra, która pracowała przy szpitalu covidowym, będzie musiała zostać w części zmieniona, ponieważ to są inne specjalizacje medycyny - tłumaczy Monika Beuth-Lutyk. - Tutaj mamy na myśli na przykład ortopedię czy oddział kardiologiczny, także jasne, że tutaj specjaliści będą potrzebni. Będzie potrzebna także kadra związana z pomocą medyczną i pielęgniarstwem. Jak to będzie dokładnie wyglądać - będzie trzeba być na bieżąco z dyrekcją szpitala.

- W tej chwili zaproponowaliśmy od 1 kwietnia funkcjonowanie oddziału internistycznego. Ta propozycja została przyjęta - dodaje Troszyński. - Myślę, że z korzyścią dla pacjentów.

Oprócz oddziału internistycznego, w Szpitalu Południowym otworzy się oddział intensywnej terapii i pracownia endoskopii. Do wakacji stołeczny ratusz zamierza otworzyć w nim poddodział kardiologii i izbę przyjęć, a następnie nową poradnię przyszpitalną. Do jesieni w Szpitalu Południowym mają funkcjonować:

  • oddział chirurgii ogólnej,
  • oddział ortopedii z zespołem doświadczonym w endoprotetyce,
  • oddział ginekologiczno-położniczy wraz z oddziałem neonatologii,
  • Szpitalny Oddział Ratunkowy
  • oraz wielospecjalizacyjna poradnia przyszpitalna.

Pozostanie także poradnia przyszpitalna na Solcu.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Czy dostałbyś się do wojska? Sprawdź się w naszym QUIZIE!

Pytanie 1 z 9
Czy w Polsce istnieje obowiązkowy pobór do wojska?
Orkiestra w szpitalu CZMP