Godzina W

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka

Zapis relacji: obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

2022-08-01 21:11

1 sierpnia 2022 mija 78 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego - największego zbrojnego zrywu przeciwko niemieckim okupantom w czasie II wojny światowej. W Warszawie przez cały dzień odbywają się wydarzenia związane z rocznicą, m.in. upamiętnienie godziny W. W naszej relacji na żywo sprawdzicie, co dzieje się właśnie w stolicy.

Przebieg Powstania Warszawskiego

78 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", wybuchło Powstanie Warszawskie. Przez 63 dni jego uczestnicy prowadzili samotną walkę z hitlerowskimi okupantami stolicy. Jej celem było odzyskanie Polski niepodległej, zarówno od Niemców, jak i dominacji sowieckiej.

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego 2022

Powstanie Warszawskie 1944 było najważniejszym rozdziałem wojennej historii miasta, a pamięć o tej największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej Europie, jest wciąż żywa w mieszkańcach i mieszkankach miasta. Jak co roku przygotowano uroczyste obchody, a specjalne wydarzenia organizują między innymi władze miejskie oraz instytucje publiczne i kulturalne. Zaplanowano też zgromadzenia publiczne.

Godzina W w Warszawie. O której zawyją syreny?

Punktem kulminacyjnym obchodów 1 sierpnia będzie Godzina W - równo o 17:00 w całym mieście zawyją syreny, zaś ludzie na chwilę zastygną w bezruchu. Będzie to hołd bohaterom i bohaterkom Powstania Warszawskiego. O tym i innych wydarzeniach będziemy dziś pisać w naszej relacji na żywo. Poniżej możecie sprawdzić, co aktualnie dzieje się w stolicy w obchody rocznicy Powstania Warszawskiego 2022. Relacja jest stale aktualizowana. Aby ją odświeżyć i przeczytać najświeższe informacje, wciśnij klawisz F5.

Powstanie Warszawskie tworzy wspólnotę. Jan Ołdakowski o rocznicy powstania i nowej roli Muzeum

Powstanie Warszawskie było największą operacją militarną Armii Krajowej i największym zrywem wolnościowym w czasie drugiej wojny światowej.

O tym, co działo się od sierpnia 1944 najlepiej opowiedzą jednak sami Powstańcy. Jedną z nich była Zofia Gordon, ps. Iskra. Rodowita warszawianka, która w wieku 16 lat musiała chwycić za broń i pomagać swoim przyjaciołom. W czasie Powstania była sanitariuszką. Zmarła 30 listopada 2021, ale przed śmiercią zaprosiła nas na rozmowę.

Listen to "12-letni chłopiec powiedział nam: przekażcie mamusi, że walczyłem jak żołnierz - wspomnienia Powstanki Warszawskiej" on Spreaker.