Zdjęcie poglądowe

i

Autor: Skitterphoto/pixabay.com

Nowoczesny tabor, oszczędne oświetlenie. Miasto szuka energetycznych oszczędności

2022-09-22 21:23

Warszawa szykuje się na zaciskanie energetycznego pasa. Na przełomie września i października poznamy plan miasta na oszczędzanie prądu. Co do tego, że oszczędności trzeba szukać, nikt nie ma najmniejszych wątpliwości, bo stolicę w przyszłym roku czekają 3-krotnie większe rachunki za prąd niż obecnie.

Prąd w Warszawie

Miasto nie ma wpływu na kształtowanie się cen energii, jednak Warszawa już od jakiegoś czasu stara się optymalizować koszty i szukać oszczędności. Jednym z elementów energetycznego uniezależniania się stolicy ma być tak zwany ZUSOK.

- Rozbudowywany Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych, czyli ZUSOK, docelowo pozwoli zaspokoić nawet 25 proc. potrzeb energetycznych jednostek miasta. Pracujemy także nad programem instalacji miejskich paneli fotowoltaicznych. To pozwoli w przyszłości pokryć nawet 10 proc. potrzeb energetycznych stolicy - mówi Jakub Leduchowski z urzędu miasta. Problem w tym, że wciąż nie wiadomo, gdzie miałyby stanąć panele słoneczne. A remont ZUSOK-u zakończy się dopiero w 2024 roku.

Zdecydowanie inaczej wygląda kwestia zmian oświetlenia na ulicach miasta. Tutaj prace idą pełną parą.

- Jesteśmy w trakcie wymiany opraw sodowych na oprawy LED-owe na wszystkich warszawskich ulicach zarządzanych przez ZDM. Taka oprawa ledowa zużywa ponad 70 proc. prądu mniej niż dotychczasowe oprawy, jednocześnie mając dużo lepsze parametry jeśli chodzi o światło - mówi Jakub Dybalski z Zarządu Dróg Miejskich.

To oszczędność wysokości około 20 milionów złotych. Ale nadal miasto musi przygotować się na wydatek ponad 100 milionów złotych.W tej chwili na 38 tys. opraw wymienionych zostało 15 tys. Gdy drogowcy zakończą wymianę opraw na ulicach należących do ZDM-u, zabiorą się za ulice dzielnicowe.

Jednostki na prąd: Metro i Tramwaje Warszawskie

Również Tramwaje Warszawskie na swoich obiektach wprowadziły oświetlenie LED-owe. Jednak w perspektywie całej spółki to niewielka zmiana. Tylko 6 proc. energii wykorzystywanej przez Tramwaje Warszawskie pochłaniają zajezdnie, warsztaty czy tablice z informacją pasażerską. Pozostałe 94 proc. to ruch tramwajowy.

Oszczędzać pomaga nowoczesny tabor. Tramwaje takie jak Swing, Jazz czy Hyundai mają system odzyskiwania energii na poziomie nawet do 30 procent. Kolejnym sposobem na oszczędzanie jest priorytet dla tramwajów, czyli tzw. zielona fala.

- Głównym celem wdrażania priorytetu dla tramwajów jest skrócenie czasu przejazdu, ale dodatkowo wpływa to na obniżenie zużycia energii elektrycznej - mówi Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich i dodaje, że priorytet dla tramwajów na ulicy Marymonckiej pozwolił już na spadek zużycia energii o 13 proc. Zielona fala dla tramwajów działa już na ponad 60 proc. stołecznych skrzyżowań, przez które przejeżdżają te pojazdy.

Od dostaw prądu całkowicie uzależnione jest także Metro Warszawskie. Ale i tutaj można nieco zaoszczędzić oraz odzyskać.

- Wdrożyliśmy zmianę oświetlenia na oświetlenie LED-owe. Wymienione zostało już 3 tys. źródeł światła. Nasi maszyniści zostali przeszkoleni w technice ekonomicznej jazdy, charakteryzującej się tym, że na jednym łagodnym rozruchu jazda jest kontynuowana do najbliższej stacji - mówi Anna Bartoń, rzecznik Metra Warszawskiego.

- Pociągi używane na pierwszej i drugiej linii metra, a więc składy Inspiro i Metropolis, wyposażone są w tzw. rekuperację. Jest to zjawisko odzysku energii elektrycznej z hamowania przez pociągi ruszające. W rekuperację mają być też wyposażone wprowadzane niebawem pociągi Skoda Varsovia - dodaje.

Czy uda się zaoszczędzić?

Od 2009 roku w mieście jest realizowany projekt monitoringu zużycia i kosztów mediów, w tym energetycznych, w obiektach m.st. Warszawy.

- Jego celem jest analiza danych gospodarowania energią elektryczną, ciepłem, gazem i wodą, ale także wskazanie odbiorcom, jakie należy wprowadzić rozwiązania, aby zoptymalizować zużycie energii i zmniejszać koszty. Współpracujemy też z jednostkami miejskimi w zakresie rekomendacji działań dla obniżenia zużycia energii i ograniczenia kosztów między innymi poprzez instalowanie układów kompensacyjnych w celu zmniejszenia zużycia energii biernej - mówi Jakub Leduchowski z urzędu miasta.

Wciąż nie wiadomo, jak będzie wyglądało ogrzewanie szkół. Władze miasta zaznaczają, że tutaj dostosują się do odgórnych rozporządzeń. Warszawa w tym roku rezygnuje też z organizacji imprezy sylwestrowej. Czy takie działania wystarczą?

Miasto już od jakiegoś czasu wprowadza rozwiązania energooszczędne i są one długoterminowe, w efekcie czego oszczędność jest, ale stopniowa. Tymczasem z roku na rok na prąd trzeba będzie wyłożyć 3-krotnie więcej funduszy. Dlatego też urzędnicy szykują program konkretnego oszczędzania na trudne czasy. Jego szczegóły mamy poznać na przełomie września i października.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Kanały i cieśniny. Nawet najlepsi mogą mieć problem

Pytanie 1 z 10
Ile lat trwała budowa Kanału Sueskiego?
FURIA Polaków! Wyjdziemy na ULICE! Pogonię rząd KIJEM! | Komentery

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co z dziurami po kulach na kamienicy przy ul. Emilii Plater 7? Inwestor odpowiada
  2. Warszawskie cukiernie wśród najlepszych na świecie. Gdzie kupić wyjątkowe słodkości?
  3. Straż miejska musiała działać natychmiast. Eskortowali do szpitala chore dziecko