Nie żyje Benedykt XVI. Kiedy i gdzie odbędzie się jego pogrzeb?

2023-01-01 17:11
Papież Benedykt XVI
Autor: Claudio Peri/PAP Papież Benedykt XVI

31 grudnia 2022 roku przyniósł nam przykrą wiadomość z Watykanu. Skończyły się czasy, w których mamy dwóch papieży. Benedykt XVI odszedł po ciężkiej chorobie w wieku 95 lat. Wiemy już, kiedy i gdzie odbędzie się jego pogrzeb o historycznym charakterze.

31 grudnia 2022 roku światem wstrząsnęła ostatnia tragiczna wiadomość tego roku. Odszedł papież Benedykt XVI. Od jakiegoś czasu chorował, ostatecznie jego organizm nie dał rady przezwyciężyć trudności.

- Z bólem zawiadamiamy, że dziś o godzinie 9:34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie zmarł Papież Emeryt Benedykt XVI - poinformował w sobotę Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Nie żyje papież Benedykt XVI. Kiedy i gdzie będzie jego pogrzeb?

Nie żyje papież-senior Benedykt XVI. Duchowny odszedł w wieku 95 lat w swojej rezydencji w Ogrodach Watykańskich. W środę, 28 grudnia, papież Franciszek wezwał wiernych do modlitwy o "bardzo chorego emerytowanego papieża Benedykta XVI".

Po śmierci papieża-seniora w Watykanie zapanowało wielkie poruszenie. Na placu Świętego Piotra na wieść o śmierci Benedyka XVI gromadzi się coraz więcej osób. Wierni i turyści stoją w kolejce do kontroli, by móc wejść bazyliki watykańskiej. Inni modlą się na placu.

Watykan ogłosił już, że ciało zmarłego papieża będzie wystawione w bazylice Świętego Piotra począwszy od poniedziałku 2 stycznia. W czwartek 5 stycznia odbędzie się msza pogrzebowa Benedykta XVI pod przewodnictwem papieża Franciszka na placu Św. Piotra.

Najstarszy papież w historii

Papież Benedykt XVI przetarł w historii parę szlaków. Był 265. biskupem Rzymu i pierwszym od XV wieku papieżem, który ustąpił z funkcji głowy Kościoła. Duchowny ogłosił tę decyzję 11 lutego 2013 roku. Jak wówczas wyjaśniał - na kierowanie Kościołem nie pozwalał mu już stan zdrowia.

Joseph Aloisius Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 roku w Marktl am Inn - miejscowości znajdującej się w Górnej Bawarii. Rodzina przyszłego papieża była bardzo religijna - jego ojciec w niedzielę uczęszczał na trzy nabożeństwa. Wiarę w Boga Ratzingerowi oraz jego rodzeństwu — siostrze i bratu — przekazywała również matka.

Po śmierci Jana Pawła II, Ratzinger był jednym z 2 kardynałów mianowanych przez Pawła VI, biorących udział w konklawe. Łącznie w zebraniu wzięło udział 115 uprawnionych duchownych. W czasie czwartego, odbywającego się 19 kwietnia 2005 roku głosowania, niemiecki kardynał został wybrany na nowego biskupa Rzymu, przyjmując imię Benedykt XVI. Ratzinger był wówczas najstarszym duchownym, który objął urząd papieża od niemal 300 lat.

Benedykt XVI nie żyje
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE