Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Zdrowie

Naukowcy ostrzegają. W brudnym bidonie jest więcej bakterii niż na muszli klozetowej

2023-03-21 15:58

Jeśli korzystacie z bidonów i butelek wielorazowego użytku, to powinniście o tym wiedzieć! Jeśli nie czyścicie ich dokładnie, to staną się wylęgarnią bakterii, a ilość bakterii w nich większa niż w muszli klozetowej! Sprawdźcie, badania naukowców.

Brudne bidony są wylęgarnią bakterii

Wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Water Filter Guru nie pozostawiają złudzeń. Jeśli nie myjecie dokładnie swoich bidonów. lub szkolnych bidonów na wodę to ilość bakterii, które tam zamieszkają, może przerazić. Firma sprawdziła, ile bakterii może znajdować się na niemytych pojemnikach wielorazowego użytku. Jak można było się spodziewać, brak regularnego czyszczenia tego typu pojemników zmienia je w idealne środowisko do rozwoju szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów.

Niemyte wielorazowe bidony lub butelki, które mają śliską powierzchnię lub brzydko pachną, mogą zawierać nawet 40 tys. razy więcej bakterii, niż znajduje się na desce sedesowej! To niestety naukowo potwierdzone.

Jeśli nie myjecie swoich bidonów regularnie, to bezpieczniej będzie napić się z miski dla psa, w której (według badania) będzie aż 14 razy mniej bakterii niż w brudnym bidonie.

W nieregularnie czyszczonych butelkach znajdowały się głównie dwa rodzaje bakterii: Gram-ujemne i Gram-dodatnie.Oba rodzaje bakterii mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie np. wywoływać infekcje i powodować problemy żołądkowo-jelitowe.

Jak często myć bidon?

Eksperci zalecają mycie butelki z wodą raz dziennie i odkażanie jej co najmniej raz w tygodniu. Należy robić to częściej, jeśli korzystało się z butelki podczas choroby lub podczas jedzenia. Dokładnie umyć należy pojemnik zawsze po tym, jeśli wlane było do niego coś innego niż woda np. soki, które zawierają cukier będący doskonałą pożywką dla bakterii.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo odpytani, odc. 16 Choroby gardła