Renata Kaznowska

i

Autor: Paweł Dąbrowski / Super Express; Marek Kudelski / Super Express Renata Kaznowska

Nauczycieli brakuje, uczniów przybywa. Jest ich o 60 tys. więcej

Prawie 60 tysięcy nowych uczniów, nieustający brak nauczycieli, rosnące potrzeby finansowe, inflacja - z takimi problemami będą mierzyć się w roku szkolnym 2022/2023 warszawskie szkoły. O problemach edukacji z perspektywy samorządu opowiadała Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

W czwartek 1 września w całej Polsce rozpocznie się rok szkolny 2022/2023. Rodzice kończą już kompletować wyprawki, a dzieci cieszą się ostatnimi wolnymi dniami. Jak zapowiada wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, rok szkolny będzie w mieście bardzo trudny.

Zdalna nauka dla Ukraińców

- Po pierwsze: liczba uczniów. W warszawskich placówkach będzie uczyło się w tym roku 282 tys. dzieci, z czego 16,8 tys. to dzieci z Ukrainy. Dodatkowo szacujemy, że ok. 40 tys. dzieci uchodźców pozostaje w tym momencie poza polskim systemem edukacyjnym. Prawie 60 tys. nowych uczniów to gigantyczne wyzwanie dla stołecznej edukacji. To jakby zbudować 60 nowych szkół, w których będzie się uczyło po 1000 dzieci! Dlatego, aby sprostać wyzwaniom związanym ze zorganizowaniem nauki i wsparciem edukacyjnym dla dzieci, które uciekły do naszego kraju przed wojną, postawiliśmy na dwa systemy: polski z polskim programem nauczania oraz ukraiński, czyli nauka zdalna oparta o program nauczania ukraińskiego ministerstwa edukacji - wyjaśnia wiceprezydent Kaznowska.

Warszawski samorząd urządził centra nauki zdalnej ze stanowiskami online, gdzie uczeń z Ukrainy może przyjść i połączyć się zdalnie ze swoją szkołą na terenie Ukrainy lub z inną placówką. Na miejscu są również nauczyciele z Ukrainy. Zaplecze do zdalnej nauki powstało dzięki partnerom międzynarodowym, m.in. UNICEF Poland i Polskiemu Centrum Pomocy Międzynarodowej, a także firmom prywatnym.

W Warszawie brakuje nauczycieli

- W tym roku brakuje nam 3595 nauczycieli! Co gorsza, wielu nauczycieli jest już w wieku emerytalnym i mogą odejść z miesiąca na miesiąc, więc ta liczba może być jeszcze większa. Badania przeprowadzone razem z Uniwersytet Warszawski pokazują przerażającą diagnozę. Ponad 50% nauczycieli deklaruje, że chce zmienić zawód! Jakie są przyczyny? Niskie wynagrodzenia, zmęczenie, wypalenie zawodowe, ciągłe zmiany przepisów, deprecjonowanie zawodu nauczyciela to tylko niektóre z nich - informuje zastępczyni Rafała Trzaskowskiego.

Ogromnym problemem są oczywiście także pieniądze. W 2022 roku wydatki warszawskiego samorządu na edukację wyniosą 5,6 mld zł, z czego 2,7 mld zł to rządowa subwencja. Przyszłoroczny budżet jest szacowany na ponad 6,2 mld zł. Tak duży wzrost będzie wynikać m.in. z podwyżek, wyższej płacy minimalnej, wyższych cen energii oraz większej liczby uczniów.

ZOBACZ TAKŻE

  1. W Warszawie brakuje kierowców. Autobusy nie będą kursować tak, jak przed wakacjami
  2. Najpiękniejsze balkony i ogródki Warszawy. Moc pomysłów i inspiracji
  3. Wyroki NSA w sprawie reprywatyzacji. Była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz komentuje
Samoloty nad Warszawą
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE