Myszojeleń jak z piosenki zamieszkał w ogrodzie zoologicznym w Polsce! Gdzie można zobaczyć Arnolda? [WIDEO, FOTO]

2020-11-06 18:48

Myszojeleń zamieszkał w ogrodzie zoologicznym w Polsce. Zagrożony wyginięciem ssak, którego internauci poznali dzięki nietypowej przeróbce piosenki, teraz jest jednym z mieszkańców warszawskiego ogrodu zoologicznego. Arnold, bo takie nosi imię zwierzak, zalicza się do najmniejszych ssaków kopytnych świata. Co warto o nim wiedzieć? Kiedy można go zobaczyć?

Myszojeleń albo prawidłowo - kanczyl jawajski - jest nowym domownikiem warszawskiego zoo. Arnold, bo tak ma na imię, to jeden z najmniejszych ssaków kopytnych świata.

- Ciałko mają dosyć obłe, natomiast wyjątkowe, bardzo cienkie kończyny. Przednie kończyny są w zasadzie o średnicy ołówka - mówi opiekun Arnolda z warszawskiego zoo, Marcin Chrapowicki. 

Arnold przyjechał do Warszawy z ogrodu zoologicznego w szwajcarskim Bernie. To gatunek niezwykle trudny do zaobserwowania w naturze.

- Kanczyl jawajski żyje tylko na Jawie. Jaka jest jego liczebność? Trudno powiedzieć, dlatego, że ciężko jest dotrzeć w rejony, gdzie one występują - podkreślał opiekun zwierzęcia. 

Warszawskie zoo opublikowało kilka ciekawostek o swoim nowym podopiecznym:

  • Kanczyle zalicza się do najmniejszych ssaków kopytnych świata. Kanczyl jawajski waży zaledwie 1,5 – 2 kg, a jego kończyny mają średnicę porównywalną do średnicy ołówka. Dla porównania przypomnijcie sobie ile ważą Wasze domowe psy lub koty i spójrzcie na ich łapki.
  • Ze względu na niewystarczająca ilość danych i trudności zaobserwowania tego gatunku w naturze, posiada on kategorię – DD (Data Deficient) w Czerwonej Księdze IUCN.
  • Kanczyle posiadają ciekawą strategię obrony w sytuacji zagrożenia. Przy bezpośrednim starciu używają swoich ostrych wystających kłów. Aby odstraszyć rywali wykorzystują też sygnały dźwiękowe. Potrafią wydawać odgłosy przypominające płacz, a także uderzają racicami o ziemię z dużą prędkością (7 razy na sekundę) imitując werbel. Gdy w ciemnościach padnie na nie snop światła zastygają w bezruchu.

Arnolda można odwiedzać w Zoo w Warszawie codziennie między godziną 9, a 16. Z pewnością stanie się on wkrótce największą atrakcją ogrodu! Możecie zobaczyć go również już teraz w poniższym wideo!

Myszojeleń - zwierze, które kochają internauci

Myszojeleń sławny w Polsce stał się dzięki piosence, która ukazała się w serwisie YouTube. Możecie jej posłuchać poniżej!

Ksiądz ratownik medyczny
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE