Młodzieżowe Słowo Roku 2022: Plebiscyt wystartował! Jak wysłać zgłoszenie?

2022-10-11 10:43
Młodzieżowe Słowo Roku 2022: Plebiscyt wystartował! Jak wysłać zgłoszenie?
Autor: pixabay.com Młodzieżowe Słowo Roku 2022: Plebiscyt wystartował! Jak wysłać zgłoszenie?

Startuje plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku 2022. To akcja organizowana przez PWN od 2016 roku. Można wysyłać własne propozycję słów. Jak to zrobić? Kiedy ruszy głosowanie? Kiedy poznamy wyniki plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022?

Młodzieżowe Słowo Roku 2022: Plebiscyt wystartował!

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest od 2016 r. Siódma edycja, tak, jak rok wcześniej, odbędzie się w dwuetapowej formule.

- Od 11 października do 8 listopada br., będzie można zgłosić propozycje słów konkursowych wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia. Mile widziane są również przykłady ich użycia. Następnie jury plebiscytu dokona analizy nadesłanych zgłoszeń. Na tym etapie plebiscytu jury może dodatkowo konsultować się z przedstawicielami młodzieży szkolnej. A już 15 listopada br. zaprezentowana zostanie finałowa dwudziestka - poinformowali organizatorzy.

Czytaj także: Młodzieżowe Słowo Roku 2021 - WYNIK ujawniony! Co zostało i co oznacza MSR 2021?

Młodzieżowe Słowo Roku 2022: Do kiedy można głosować?

Wraz z publikacją finałowej listy, na stronie sjp.pwn.pl uruchomiony zostanie formularz głosowania. Za jego pomocą będzie można wskazać jedno słowo z listy, które zdaniem osoby głosującej zasługuje na miano Młodzieżowego Słowa Roku 2022. Głosowanie zakończy się o północy 30 listopada.

Dodatkowo z puli zgłoszeń pierwszego etapu jury wybierze trzy, które uzna za najciekawsze językowo. Osoba, która zgłosi najbardziej interesujące zdaniem jury słowo (wraz z definicją) otrzyma Nagrodę Jury. Przyznane zostaną także dwa wyróżnienia. Autorzy tych zgłoszeń otrzymają nagrody książkowe od PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022: Kiedy wyniki głosowania?

Wyniki plebiscytu znane będą na początku grudnia. Nad przebiegiem konkursu czuwają eksperci. Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet Warszawski.

Czytaj także: Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Znamy finałową dwudziestkę. Jest m.in. "boomer", "cringe" oraz "śpiulkolot"

Młodzieżowe Słowo Roku 2021

W ubiegłym roku na podium znalazły się: śpiulkolot, naura i twoja stara. Listę i definicje wybranych słów ze wszystkich edycji plebiscytu można znaleźć w Galerii Młodzieżowych Słów Roku.

 Misją Wydawnictwa Naukowego PWN, jako wydawcy słowników i poradników językowych, jest nie tylko dostarczanie źródeł wiedzy, ale także popularyzacja polszczyzny – szczególnie wśród młodzieży.

- Język polski jest przestrzenią dynamicznych procesów, a także daje ogromne pole do wykazania się kreatywnością – w młodej polszczyźnie aż iskrzy od ciekawych zjawisk! Ten plebiscyt i jego rosnąca z roku na rok popularność są tego najlepszym dowodem - podkreślono

Przepis na HITY Z TIKTOKA [B.O.T.A., FERRARI] | ESKA XD - Ale to już było! #59

QUIZ. Sprawdź, czy jesteś mistrzem przysłów. Nie zdobyć 8/10 to prawdziwy obciach

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Co to znaczy?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE