Miało być sześć, działa jedna. Problemy z windami na stacji Pole Mokotowskie

2022-08-18 19:20
Jedna z dwóch wind na stacji nie działa już od jakiegoś czasu
Autor: Weronika R

Osoby niepełnosprawne zatrzymują się przystanek wcześniej lub dalej. Rodzice z dziećmi w wózkach biorą pod jedną pachę pociechę a pod drugą wózek i wspinają się po stromych schodach. Takie warunki panują po zachodniej stronie stacji metra Pole Mokotowskie. Winda jest, ale już od jakiegoś czasu nie działa.

Tramwaje dojadą do Wilanowa

To nie awaria

Weronika jakiś czas temu skręciła nogę. Najpierw jeździła na wózku, później miała gips. Teraz chodzi w ortezie, okazjonalnie wspomaga się kulami. Jednak pokonanie kilkudziesięciu schodów każdego dnia na stacji Pole Mokotowskie to dla niej prawdziwe wyzwanie. - Mam nogę unieruchomioną po prawie samo kolano. Ledwo jestem w stanie wyjść. Bardzo to obciąża moją nogę, która jest w okresie rekonwalescencji - mówi Weronika. - Jednak moja sytuacja zmieni się w ciągu kilku tygodni, nie będę potrzebować ortezy. Ale widziałam osoby na wózkach, które wracały do metra i musiały wysiąść na innej stacji, bo nie mogły wysiąść na stacji Pole Mokotowskie, gdyż nie miały czym. Widziałam matki z dziećmi, jak musiały wziąć pod pachę kilkunasto- czy kilkudziesięciokilogramowe dziecko a pod drugą pachę dźwigać wózek, który muszą wynieść na samą górę.

Problem jest znany urzędnikom. Na stacji metra Pole Mokotowskie są jedne z najstarszych wind w Warszawie. Zaczęły działać w momencie uruchomienia tej linii metra, czyli w 1995 roku. - Najstarsze urządzenia są w ciągłej i intensywnej eksploatacji od momentu otwarcia metra i to przekłada się na ich awaryjność. Problemem jest zużycie urządzeń i trudność w dostępie do części zamiennych - mówi Anna Bartoń, rzecznik prasowy Metra Warszawskiego. Stąd decyzja o wymianie najstarszych dźwigów na urządzenia z napędem elektrycznym. Przetarg na wymianę 30 dźwigów ogłoszono w 2019 roku. Wymieniane są hurtowo. - Do tej pory wymienione zostały windy na stacjach odcinka ursynowskiego. W tym roku prace dotyczą stacji Wierzbno, Centrum, Wilanowska i Pole Mokotowskie - wymienia Anna Bartoń. Jak dodaje - wymiana windy na stacji Pole Mokotowskie powinna się zakończyć z końcem września.

Wind miało być więcej

Urzędnicy planowali wybudowanie wind także po północnej stronie stacji Pole Mokotowskie. Trzy z nich miały połączyć powierzchnię z peronem, a jedna – antresolę z peronem. W tym celu Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg, jednak jedyna oferta, jaka wpłynęła była znacznie droższa. Na inwestycję przeznaczono niespełna 5 mln zł, a oferent zaproponował wykonanie prac za 18 mln zł. Dlatego ZTM ogłosił kolejny przetarg - już czwarty. W pierwszych dwóch nikt nie złożył oferty.

Jaka piosenka lata 2022 najbardziej do ciebie pasuje?

Pytanie 1 z 8
Wskaż piosenkę, która najbardziej ci się podoba:
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE