Zdjęcia

Metro w Warszawie. Tak wygląda budowa nowych stacji na Bemowie

2023-03-27 15:43

Metro w Warszawie niezmiennie się rozwija. Na bemowskiej części M2 ruszyły już prace konstrukcyjne tzw. obiektów kubaturowych, a wkrótce rozpocznie się budowa ścian szczelinowych stacji Karolin. - Ta operacja wymaga wykorzystania m.in. łyżki zwanej chwytakiem, bentonitu, stalowych klatek i betonu - poinformowali przedstawiciele Metra Warszawskiego.

- Skrzyżowanie ulic Połczyńskiej i Sochaczewskiej – to właśnie tu powstanie pierwsza, biorąc pod uwagę numerację, stacja linii M2, czyli C01 Karolin. Zarówno piesi, jak i kierowcy, mogą zauważyć w pobliżu skrzyżowania silosy i pracujący ciężki sprzęt. Widać już również pierwsze elementy konstrukcji przyszłej stacji metra - przekazali przedstawiciele Metra Warszawskiego.

Nowe stacje metra w Warszawie w budowie. Jak postępują prace?

Obecnie na placu budowy zauważyć już można wąskie, długie wykopy, zabezpieczone tzw. murkami prowadzącymi. Konstrukcja ta docelowo pomoże stworzyć ściany stacji. - Pomiędzy dwa równoległe murki wprowadzana zostanie teraz ogromna łyżka, która wykopie – głęboką na ponad 20 metrów – szczelinę. Po uzyskaniu odpowiedniej głębokości, do wykopu wpuszczane będą klatki zbrojeniowe. Jednak już podczas wykopania szczeliny wtłaczany będzie do środka bentonit, czyli specjalna zawiesina zapobiegająca osuwaniu się gruntu wewnątrz szczeliny - dowiadujemy się.

Na następnym etapie prac bentonit zostanie wymieniony na beton, który będzie wprowadzany poprzez specjalne rury. Właśnie tak powstaną stabilne ściany szczelinowe, a - co za tym idzie - konstrukcja stacji.

Czytaj również: Mecz Polska-Albania przy zamkniętym dachu stadionu. Zalecenia były inne

- To oczywiście nie jedyne prace, które toczą się na budowie odcinka metra na Karolin. Na trzech przyszłych stacjach przekładane są obecnie wszystkie sieci podziemne, wykonywane są przyłącza elektryczne do placu budowy, trwa przesadzanie drzew i inne roboty przygotowawcze oraz wprowadzane są kolejne etapy tymczasowej organizacji ruchu - poinformowali przedstawiciele Metra Warszawskiego.

Przypomnijmy, że na Bemowie, w ramach linii metra M2, powstaną stacje Karolin, Chrzanów oraz Lazurowa. Dodatkowo, wykonawca wybuduje Stację Techniczno-Postojową Karolin.

Rafał Trzaskowski: Ruszyła budowa metra na Bemowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE