Stacja Metra Służew

i

Autor: Adrian Grycuk/Wikimedia Commons

Metro w Warszawie pod lupą Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

2023-02-22 10:25

Metro w Warszawie znalazło się pod czujnym okiem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który chce wszcząć procedurę wpisu do rejestru historycznych elementów wystroju warszawskiego metra. Chodzi o barwne mozaiki ceramiczne na ścianach zatorowych stacji Służew i Ursynów.

Afera reklamowa i warszawskie metro

Warszawskie metro znalazło się pod czujnym okiem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Chodzi konkretnie o stacje metra Służew i Ursynów, na których ścianach zatorowych są barwne mozaiki ceramiczne. Przez cały okres trwania prac konserwatora nie będzie można w tym obszarze wykonywać prac remontowych.

Modernizacja Systemu Reklam w warszawskim metrze odbywała się niedawno i polegała na montażu sporych rozmiarów podświetlanych nośników reklamowych. Akcja ta budziła w warszawiakach duże kontrowersje, a w tej sprawie interweniowali m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich oraz prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, który podjął decyzję o czasowym wstrzymaniu procesu. Firma odpowiedzialna za modernizację podjęła ostatecznie decyzję o zdemontowaniu reklam ze wszystkich nośników. Natomiast władze miasta zobowiązały się do wypracowania nowego systemu reklamowego w stołecznym metrze.

Czytaj także: Warszawskie metro jest nawiedzone? Wielka tajemnica podziemnych tuneli

Barwne mozaiki i ich zabytkowa wartość 

Jak się okazuje, jednym z głównych powodów, dla których cały proces modernizacji został wstrzymany, było niebezpieczeństwo uszkodzenia elementów wystroju stacji metra, które mają już wartość historyczną. Barwne mozaiki ceramiczne na ścianach zatorowych stacji A6 Służew i A5 Ursynów robią duże wrażenie na osobach, które widzą je po raz pierwszy. Warszawiacy natomiast już przywiązali się do tych elementów przestrzeni.

Czytaj także: Zanieczyszczone powietrze w metrze. Nawet 30 razy gorsze niż na ulicach

- Mozaiki ze stacji Służew i Ursynów to jedyny ślad po nowatorskiej koncepcji wystroju metra z początku lat 80. Zgodnie z nią każda stacja miała otrzymać specjalnie dla siebie zaprojektowane pasy niepowtarzalnej kompozycji plastycznej. Na całej I linii warszawskiego metra jedynie te dwie stacje można uznać za ukończone zgodnie z pierwotną koncepcją. Kolejne stacje, które wykańczano, ze względów oszczędnościowych otrzymały inne dekoracje ścian zatorowych - wskazuje Jakub Jastrzębski, autor profilu "Historia metra w Warszawie" oraz książki "Sto lat warszawskiego metra. Od pomysłu do realizacji" cytowany przez portal "Transport Publiczny".

Autorem projektu mozaiki na stacji Służew jest Krzysztof Jachiewicz, z kolei na Ursynowie - Andrzej Drzewiecki. Ich sprawą zainteresował się  sam Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Na wniosek Stowarzyszenia "Kolekcjonerzy Czasu" urząd zamierza rozpocząć postępowanie o wpis do rejestru. Jeśli się to powiedzie, wszelkie prace oraz działania, jak np. umieszczanie nośników reklamowych, będą musiały być uzgadniane z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Czytaj także: Warszawa będzie ogrzewana ciepłem z tuneli metra? Nowe rozwiązania

Grochowska się zapadła! Woda wyżłobiła dziurę na 7 metrów! Gigantyczne utrudnienia na Pradze