Lotnisko Warszawa-Radom gotowe na pasażerów. Pierwszy samolot wyląduje pod koniec kwietnia

i

Autor: Shutterstock Lotnisko Warszawa-Radom gotowe na pasażerów. Pierwszy samolot wyląduje pod koniec kwietnia

Nowe lotnisko

Lotnisko Warszawa-Radom gotowe na pasażerów. Pierwszy samolot wyląduje pod koniec kwietnia

Lotnisko w Radomiu jest już gotowe na przyjęcie podróżnych. Co więcej, stanie się to jeszcze w kwietniu. Pierwszym samolotem, który wyląduje na nowym lotnisku będzie wieczorny lot z Paryża. Kolejnego dnia samolot zabierze pasażerów do Francji.

Lotnisko Warszawa-Radom przyjmie pierwszych pasażerów jeszcze w kwietniu

Na początku kwietnia lotnisko Warszawa-Radom przeszło wszystkie testy, w których udział wzięło łącznie około 1000 osób, w tym służby lotniskowe i państwowe. - Potwierdziły one, że lotnisko jest w stu procentach gotowe na przyjęcie pierwszych pasażerów - powiedziała w rozmowie z PAP Anna Dermont, rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych. 

Lotnisko zostało wybudowane niemal od podstaw. Jak podkreśla PPL, szczególny nacisk położono na jego unowocześnienie, komfort i bezpieczeństwo podróżujących. Ponadto - jak zapewnia Anna Dermont, lotnisko w Radomiu ma mieć najnowocześniejszą infrastrukturę lotniczą w Polsce. 

Z lotniska Warszawa-Radom, wśród kierunków regularnych obsługiwanych przez PPL-LOT, będą takie destynacje, jak: Paryż, Rzym, Preweza, Tirana i Warna. Wyloty z Radomia są w ofercie takich biur podróży, jak:  Coral Travel, Exim Tours, Greckie Podróże, ITAKA, Nekera, Rainbow, Rego-Bis, Sun&Fun Holidays czy TUI.

Radomskie lotnisko jest przeznaczone głównie dla pasażerów mieszkających w promieniu ok. 100–150 km od Radomia. PPL spodziewa się, że będą z niego korzystać nie tylko mieszkańcy województwa mazowieckiego, ale także ościennych regionów: świętokrzyskiego, lubelskiego czy łódzkiego. Na lotnisko będą dowozić specjalne shuttle-busy jadące z centrum Warszawy. Pod terminal podjeżdżać będą też z dworca PKP w Radomiu autobusy dwóch linii 5 i 14. To opcja dla osób, które wybiorą dojazd koleją. W dzień powszedni będzie to w sumie po 88 kursów w jedną i drugą stronę.

Port lotniczy w Radomiu rozpoczął działalność w maju 2014 r. Przez krótki czas loty z tego miasta odbywały się m.in. do Rygi, Berlina, Wrocławia i Lwowa. Było to jedyne lotnisko użytku publicznego w Polsce, które powstało bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 100 mln zł. Po ogłoszeniu przez sąd w 2018 r. upadłości miejskiej spółki Port Lotniczy Radom, lotnisko kupiły Polskie Porty Lotnicze (PPL) i wybudowały je prawie od nowa. Koszt inwestycji to ok. 800 mln zł. Według inwestora lotnisko w ciągu roku będzie mogło przyjąć ok. 1 mln pasażerów. Docelowo nawet 3 mln osób rocznie.