Kwarantanna narodowa niezgodna z prawem! To mocne dowody przeciwko pomysłowi rządu!

2020-11-10 11:09 a.d.
Kwarantanna narodowa będzie nielegalna? To mocne dowody przeciwko pomysłowi rzadu!
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe: Kwarantanna narodowa będzie nielegalna? To mocne dowody przeciwko pomysłowi rzadu!

Nie ma takiego pojęcia ani w Konstytucji, ani w ustawach - ​będzie nielegalna. To głos prawników w sprawie tzw. "narodowej kwarantanny". Jej wprowadzenia nie wyklucza rząd, a wszystko zależy od konkretnych wskaźników dotyczących liczby zakażeń. Nowego obostrzenia, jakim będzie lockdown Polacy spodziewają się w najbliższych dniach. Czy to jednak możliwe?

Kwarantanna narodowa niezgodna z prawem! To mocne dowody przeciwko pomysłowi rządu! Chociaż żadne decyzje jeszcze nie zapadły, a o terminie jej ewentualnego wprowadzenia również wiemy niewiele, to rząd daje jasne sygnały iż wprowadzenie narodowej kwarantanny to między innymi zakazy w przemieszczeniu się i godzina policyjna w Polsce.

Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców na 7 dni w skali kraju to włączamy ten ostry hamulec bezpieczeństwa. Jeśli będzie w granicy 70-75 to wdrożymy zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu. – zapowiedział Mateusz Morawiecki. Takie decyzje mogą zapaść w przypadku, gdy wprowadzone obostrzenia nie będą wystarczające w walce z COVID-19, a liczba zakażonych nadal będzie rosnąć.

Eksperci nie mają jednak wątpliwości - wprowadzenie narodowej kwarantanny będzie niezgodne z prawem.

Narodowa kwarantanna nielegalna - rząd się wycofa?

Głos zabierają w tej sprawie prawnicy. Ich zdaniem polski system prawny czegoś takiego, jak narodowa kwarantanna nie przewiduje.

Nie ma takiego pojęcia ani w konstytucji, ani w jakiejkolwiek obowiązującej póki co ustaw- powiedział konstytucjonalista, doktor Mariusz Bidziński. Jego zdaniem wprowadzenie jej w takim trybie, o jakim mówi rząd będzie po prostu - nielegalne. Ograniczenie praw i wolności wymaga bowiem oparcia o ustawę.

Pirat drogowy w Mońkach. Rozpędzone auto niemal potrąciło rodzinę na pasach