Kurtyna wodna

i

Autor: um.warszawa.pl Kurtyna wodna

Kurtyny wodne znów stanęły w Warszawie. Sprawdźcie, gdzie działają

2022-08-04 13:51

Aby choć trochę złagodzić uciążliwy upał nękający warszawiaków, miasto zamontowało kurtyny wodne. Wodociągowcy ustawili ich osiem, przekazali również do dyspozycji dzielnic 20 sztuk bramek wodnych wytwarzających orzeźwiającą mgiełkę.

Kurtyny wodne w ośmiu lokalizacjach

Zgodnie z czwartkową decyzją Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy w ośmiu punktach miasta zostały wystawione kurtyny wodne. Ich zadaniem jest schładzanie oraz nawilżanie powietrza w najbardziej gorące dni, a przez to niesienie ulgi przechodniom w czasie upałów - przekazał PAP rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Marek Smółka. Kurtyny MPWiK ustawione są na placu Zamkowym, Krakowskim Przedmieściu przy pomniku Mikołaja Kopernika, pl. Trzech Krzyży w okolicy pomnika Wincentego Witosa, pl. Konstytucji od strony ul. Waryńskiego, ul. Floriańskiej przy Bazylice Św. Floriana, Płycie Desantu – Bulwar Flotylli Wiślanej, Nowym Świecie przy ul. Smolnej i na skwerze Hoovera. W dyspozycji urzędów dzielnic jest 20 sztuk bramek wodnych przekazanych przez MPWiK, które, zgodnie z bieżącymi potrzebami, są przez pracowników urzędów uruchamiane i wyłączane.

Awaria dźwięku w warszawskim metrze

Kurtyny a oszczędzanie wody w Warszawie. Ratusz tłumaczy

Woda leje się z kurtyn, a tymczasem zarówno ratusz, jak i miejska spółka wodociągowa prowadzą kampanię, w której namawiają do oszczędzania wody. "Urządzenia te nie działają codziennie, a ich rozstawianie zależy od warunków pogodowych – każdorazowo decyzję o ich rozstawieniu podejmuje Urząd M. St. Warszawy, a działają one jedynie w godzinach, kiedy słońce i szczególnie wysoka temperatura najbardziej doskwierają mieszkańcom, czyli od godzin przedpołudniowych. Po godzinach temperaturowego szczytu są wyłączane, demontowane i zabierane przez pracowników spółki" - tłumaczy Marek Smółka.

"Ich ustawianie w naszej ocenie nie stoi w sprzeczności z kampaniami prowadzonymi przez Miasto Stołeczne Warszawa oraz MPWiK zachęcającymi do racjonalnego korzystania z wody, ponieważ ich działanie ma charakter doraźny i jest podyktowane troską o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, a także osób odwiedzających nasze miasto, które, bez względu na upał, muszą przebywać w miejscach publicznych, a ich organizmy czasem natychmiast potrzebują schłodzenia. W takiej sytuacji postawienie kurtyn stanowi prawdziwe i szybkie wsparcie" - dodał rzecznik. Zaznaczył, że podobnie rzecz się ma ze zwierzętami, o których nawodnieniu i schłodzeniu należy pamiętać. "Przy tej okazji wskazujemy, że ten sposób niesienia ulgi ludziom i zwierzętom jest stosowany także w innych krajach. Podkreślamy, że są to działania sezonowe, krótkotrwałe i nie wpływają zasadniczo na ciągłość dostaw wody dla aglomeracji. Jednocześnie kampanie realizowane przez MPWiK czy przez Ratusz odnoszące się do tematu szacunku do wody są obliczone na długi czas i mają na celu wyrabianie w mieszkańcach dobrych nawyków szanowania wody, które już przynoszą pozytywne i długotrwałe efekty" - powiedział rzecznik MPWiK.

"Realizowana, długoterminowa polityka edukacji ekologicznej trwa i będzie dalej prowadzona przez spółkę i Miasto i nie powinno się jej traktować w sprzeczności do doraźnych akcji Miasta czy Wodociągów Warszawskich, aby wspomagać ludzi i zwierzęta kilkanaście dni w roku poprzez wystawianie kurtyn czy bramek wodnych. Przy tej sposobności warto zauważyć, że podobną funkcję wsparcia pełnią beczkowozy z warszawską kranówką, które MPWiK wystawia na potrzeby Miasta i jego mieszkańców, a które mają służyć zdrowiu i bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Dzięki temu wielokrotnie na przestrzeni ostatnich lat można było i cały czas można za darmo, idąc ulicą uzupełnić ten najważniejszy dla naszego organizmu płyn jakim jest woda" - podkreślił rzecznik.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!