Gołoledź w Warszawie

i

Autor: Jakub Oworuszko Gołoledź w Warszawie

Gołoledź na warszawskich drogach. Ogromne utrudnienia, ostrzeżenia od prezydenta

2022-12-20 9:02

Opady marznącego deszczu zaatakowały Warszawę o poranku. Gołoledź jest tak dużym problem, że pojawiają się znaczne utrudnienia w kursowaniu pojazdów WTP. Miasto ostrzega swoich mieszkańców.

Warszawę zaatakował prawdziwy żywioł zimy. Wszyscy spodziewali się, że od dziś w mieście rozpoczną się roztopy, tymczasem opady marznącego deszczu sprawiły, że mieszkańcy muszą zmagać się z koszmarną gołoledzią.

Koszmarna gołoledź w Warszawie

Gołoledź to osad w postaci gładkiej, równej, przezroczystej warstwy lodu, pokrywającej podłoże. Powstaje wtedy, gdy deszcz, mżawka opada na podłoże o temperaturze niższej od zera. Spadające kropelki rozpływają się i zamarzają. Zjawisko jest bardzo niebezpieczne. Już bez niego warszawskie SOR-y pękają w szwach, próbując radzić sobie z dużą liczbą złamań i urazów kończyn. Dziś może być jeszcze gorzej.

Czytaj także: Śnieżna noc w Warszawie. Na ulicę wyjechało 170 posypywarek

W związku z trudną sytuacją pogodową Warszawski Transport Publiczny ostrzega, że dziś możliwe są opóźnienia i odwołania kursów jego pojazdów. Tymczasem mieszkańcy Warszawy ostrzegają się wzajemnie w social mediach przed ślizgawicą.

Prezydent miasta ostrzega

Do ostrzeżeń włączył się również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który na swoim Twitterze zamieścił z rana znaczący wpis. 

- Warszawianki i warszawiacy, od wczesnego rana obserwujemy oblodzenia na chodnikach i ulicach w Warszawie. Posypywarki służb oczyszczania miasta cały czas pracują. Apelujemy do zarządców o posypywanie chodników. Warunki są wyjątkowo trudne. Uważajcie na siebie, jest bardzo ślisko! - zaapelował polityk.

Miasto zabezpiecza 1600 km swoich dróg

- Uwaga! Na drogach i chodnikach ślisko - ostrzegł IMGW. Zarząd Oczyszczania Miasta zabezpiecza 1600 km stołecznych dróg. Wszystkie służby apelują: - Drogi i chodniki mogą zmieniać się niemalże w lodowiska - zachowajcie szczególną ostrożność podczas podróży.

Warunki są bardzo trudne i stołeczne służby porządkowe robią, co mogą. 170 posypywarek Zarządu Oczyszczania Miasta przez całą noc pracuje na warszawskich ulicach i w miejscach, gdzie ruch pieszych jest największy, jak np. na dojściach do metra i 4400 przystankach.  

Zarządcy osiedli i chodników do których przylegają nieruchomości także proszeni są o użycie piasku i soli, które zlikwidują oblodzenie. Przypominamy, że oprócz Zarządu Oczyszczania Miasta za oczyszczanie terenów odpowiadają w Warszawie:

  • urzędy 18 dzielnic – 2100 km ulic, którymi nie kursują autobusy i 2 mln m kw. chodników wzdłuż tych dróg,
  • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – drogi ekspresowe na terenie stolicy, część chodników, schodów oraz most Południowy im. Anny Jagiellonki i most gen. Stefana Grota-Roweckiego,
  • Zarząd Terenów Publicznych na wybranych terenach Dzielnicy Śródmieście,
  • Zarząd Praskich Terenów Publicznych na wybranych terenach Dzielnicy Praga-Północ,
  • Zarząd Zieleni m.st. Warszawy w zakresie alejek i chodników w parkach i wokół nich.
Zaspy śniegu i siarczysty mróz. Zima uderzyła w Warszawę