Kontrola w szpitalu Bielańskim. Chcą informacji o przerwanych ciążach

2021-12-13 20:37
Kontrola w szpitalu Bielańskim w Warszawie
Autor: fot. Alina Makarczuk Kontrola w szpitalu Bielańskim w Warszawie

Szpital Bielański w Warszawie pod lupą konsultanta krajowego do spraw położnictwa i ginekologii! 20 grudnia w placówce ma się odbyć kontrola. Szpital został poproszony o wyciąg z rejestru ciąż, księgę zabiegów aborcyjnych oraz poronień. ​ Jak dowiedziała się nasza reporterka Alina Makarczuk - placówka zamierza odmówić udzielenia takich informacji.

Rafał Trzaskowski udzielił ślubu Karolinie i Davidowi

Kontrola w szpitalu Bielańskim

20 grudnia na oddziale ginekologicznym w szpitalu Bielańskim ma odbyć się kontrola wojewódzkiej konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii Bronisławy Pietrzak. Poprosiła placówkę o wyciąg z rejestru ciąż, dokonanych zabiegów aborcyjnych oraz poronień. Szpital Bielański chce odmówić udzielenia informacji o tym, jak dużo aborcji wykonał od czerwca i jaka jest liczba ciąż obumarłych. Zapowiada to dyrekcja placówki, powołując się na ochronę wrażliwych danych pacjentów.

- Nie wiemy na czyje zlecenie ma zostać ta kontrola przeprowadzona i czemu ma służyć. Konsultant krajowy ma prawo sprawdzać, jak wygląda dostępność świadczeń, a nie prosić o hurtowe udzielanie historii chorób naszych pacjentek, a więc mamy prawo odmówić - mówi dyrektorka szpitala Dorota Gałczyńska-Zych.

Wojewoda potwierdza, że kontrola się odbędzie, a resort zdrowia zapowiada kolejne takie kontrole w innych placówkach. “Kontrola krajowego konsultanta ds. położnictwa i ginekologii jest standardową, rutynową kontrolą przeprowadzaną bez związku z jakimkolwiek przypadkiem medycznym. Konsultant krajowy w zakresie swoich obowiązków i wykonywanych zadań ma prowadzenie takich kontroli na wybranych oddziałach. Obecnie kontrola prowadzona jest w Szpitalu Bielańskim i będzie przeprowadzana w kolejnych wyznaczonych placówkach. Nie jest to kontrola zlecana przez Ministerstwo Zdrowia ani Narodowy Fundusz Zdrowia” - czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na nasze pytania.

- Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że nie zlecało tej kontroli i że jest to kontrola rutynowa, ale to nie prawda. W żadnej innej naszej placówce takich kontroli nigdy nie było. Szpital Bielański ma 60 lat. Nikt nigdy takich rzeczy nie sprawdzał. Nie prosił o tak wrażliwe dane pacjentów. Musimy się zastanowić, czy w tym przypadku prawo nie zostało naruszone. Do dziś nie wiemy, kto tę kontrolę zlecił i czemu ma służyć – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Czytaj także: Nowoczesne poczekalnie, komfortowe gabinety. rusza Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Zdobywając 7/10 możesz mówić o życiowym sukcesie

Pytanie 1 z 10
Który z poniższych najwięcej razy wygrywał ligę NBA?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE