Klinika Budzik dla dorosłych ukończona. Pierwsi pacjenci pojawią się w niej w marcu

2022-12-08 16:09

To już druga klinika prowadzona przez Fundację Akogo? - pierwsza od dziewięciu lat zajmuje się dziećmi. Prezeska fundacji Ewa Błaszczyk-Janczarska poinformowała, że obudziło się w niej już setne dziecko. W nowej jest natomiast przygotowanych 17 łóżek - pierwsi pacjenci zawitają do niej w przyszłym roku.

Budowa kliniki Budzik dla dorosłych w Warszawie została zakończona. To drugie tego typu miejsce w Polsce dla osób pełnoletnich, które zapadły w śpiączkę (pierwsze znajduje się w Olsztynie). Wewnątrz znalazło się 17 łóżek i specjalistyczny, nowoczesny sprzęt. - Niektóre pomysły wzięliśmy z Japonii, tam było takie rozwiązanie, że pacjent, śpiąc, może jednocześnie chodzić, dzięki umieszczonym na suficie szynom - mówi Ewa Błaszczyk-Janczarska, prezeska fundacji Akogo?.

Każdy pacjent będzie miał indywidualnie dobraną terapię, gdyż każdy reaguje na inne bodźce. - Jeden lubi mecze i powinien mieć słuchawki z relacjami z meczów, drugi lubi słuchać muzyki, stąd powinien mieć w słuchawkach właśnie ją, ale trzeba wiedzieć, jaką konkretnie muzykę lubi - wyjaśnia Ewa Błaszczyk-Janczarska. - Dlatego wymagana będzie pełna współpraca z rodziną pacjenta, tak jak podobnie jest ona prowadzona w Budziku dla dzieci.

Czytaj również: In vitro w Warszawie. 40 mln zł na kolejną edycję programu, będą też bezpłatne zajęcia w szkole rodzenia

W klinice będzie też prowadzona działalność naukowa. Lekarze, naukowcy i eksperci fundacji będą prowadzić badania nad chorobami neurodegeneracyjnymi. - Będzie coraz więcej pacjentów, którzy na nie cierpią, bo żyjemy zbyt szybko - wyjaśnia prezeska.

Budowa kliniki Budzik dla dorosłych w Warszawie zakończona

Placówka mieści się tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. To nieprzypadkowo wybrane miejsce. - Dzięki temu, jeśli stan pacjenta choćby nagle się pogorszy, możemy zabrać go na OIOM -  wyjaśnia Teresa Maria Bogiel, prezeska Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. - Działa to też w drugą stronę: jeśli pacjent się wybudzi, możemy mu zapewnić świetną opiekę lekarzy.

Budowa kliniki kosztowała ponad 50 milionów złotych. Pierwsi pacjenci mają do niej trafić w marcu przyszłego roku.

Dramat i ŁZY Polaków! To będą Święta BIEDY! GŁÓD przy stole wigilijnym | Komentery

Quiz. Jak dobrze znasz Jarosława Kaczyńskiego? 10/10 nie dostałby nawet Tusk!

Pytanie 1 z 10
Gdzie urodził się Jarosław Kaczyński?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE