In vitro w Warszawie. 40 mln zł na kolejną edycję programu, będą też bezpłatne zajęcia w szkole rodzenia

2022-12-08 14:31

In vitro w Warszawie będzie jeszcze bardziej dostępne. - Stolica przeznaczy ponad 40 mln zł na kolejną edycję programu leczenia niepłodności metodą pozaustrojową - przekazał ratusz. Dodatkowo, w najbliższych latach tysiące kobiet będą mogły skorzystać z bezpłatnych zajęć w szkole rodzenia.

Jak zaznaczają przedstawiciele ratusza, w Warszawie rodzi się najwięcej dzieci w Polsce. - Stolica ma także jeden z najwyższych współczynników dzietności - blisko 1,6. Średnia krajowa wynosi ok. 1,3 - podkreślają urzędnicy.

- To dowód na to, że wiemy, jak skutecznie wspierać rodziny. Rodzice z Warszawy mogą korzystać z bezpłatnych żłobków - to jedyna taka oferta w kraju, bogatej oferty przedszkolnej, bezpłatnych szczepień dla dzieci i młodzieży, dodatkowych programów zdrowotnych, np. badania słuchu. Troszczymy się również o przyszłych rodziców – podkreślił w czasie konferencji prezydent Rafał Trzaskowski.

Dofinansowanie in vitro - Warszawa

- Do dziś ponad 1700 dzieci przyszło na świat dzięki warszawskiemu programowi in vitro. Bardzo dziękuję warszawskim radnym za decyzję o zwiększeniu dofinansowania programu na kolejne lata. Od przyszłego roku przeznaczymy na ten cel rekordową kwotę 40,2 mln zł. W ten sposób zapewniamy finansowanie trzech prób in vitro dla każdej pary – podkreślał również Trzaskowski. 

Warto zaznaczyć, że Warszawa była jednym z pierwszych samorządów, które bezpośrednio pomogły mieszkańcom chcącym skorzystać z metody in vitro. Miejski program leczenia niepłodności jest tu finansowany od 2017 roku.

- Nasz warszawski program, wprowadzony 6 lat temu przez radnych Platformy Obywatelskiej, cieszy się ogromnym zainteresowaniem i pokazuje, że to jest bardzo potrzebna i cenna inicjatywa. Dotychczas ze wsparcia miasta w leczeniu niepłodności skorzystało już blisko 8,5 tys. par, stąd ostatnie decyzja radnych o zwiększeniu środków na kolejne lata trwania programu – mówiła natomiast Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady Warszawy.

Czytaj również: Najdroższe dzielnice w Warszawie. Prestiż kosztuje

Program in vitro. Obywatelski projekt „Tak dla in vitro”

Jak podkreślają urzędnicy, podobne wsparcie dla rodzin chcących skorzystać z in vitro nie jest obecnie pokrywane przez żaden rządowy program. - Polska jest jednym z zaledwie pięciu krajów Unii Europejskiej, które nie refundują in vitro. Chcemy to zmienić. Dlatego powstał obywatelski projekt ustawy „Tak dla in vitro”, od kilku tygodni zbieramy pod nim podpisy. Zakłada przywrócenie zablokowanej refundacji i 500 milionów złotych rocznie na wsparcie niepłodnych par, dla których jedyną nadzieją na upragnione dziecko jest zapłodnienie pozaustrojowe – dodał Rafał Trzaskowski.

Dofinansowanie in vitro w Warszawie - warunki

- Miejski program składa się z trzech elementów: dofinansowania procedur zapłodnienia pozaustrojowego; dofinansowania kriokonserwacji komórek jajowych kobiet przed leczeniem nowotworów i wykładów dla uczniów liceów i techników - zaznacza ratusz.

Jakie warunki muszą spełniać osoby chcące się ubiegać o finansowanie?

  • Wiek do 40. roku życia;
  • Pozostawanie w związku małżeńskim lub partnerskim;
  • Wcześniejsze poddanie się leczeniu, które się nie powiodło lub posiadanie bezpośredniego wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego.

Szkoły rodzenia - Warszawa

Jednocześnie warto zaznaczyć, że Rada Warszawy przyjęła w październiku program edukacji przedporodowej „Szkoła rodzenia”. Każdego roku może wziąć w nim udział ok. 10,5 tys. mieszkanek stolicy. Na edycję w latach 2023-25 zostanie przeznaczone prawie 16 mln zł.

Wskazania do in vitro
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE