Kiedy początek sezonu grzewczego? Kiedy włączą kaloryfery w Warszawie? Wyjaśniamy

2022-09-19 9:00
Kaloryfer
Autor: ri/Pixabay/cc0 To już druga w tym roku podwyżka cen ciepła w mieście

Początek sezonu grzewczego już na horyzoncie. Były upały, są deszcz i szarówka. Jesień przyszła w tym roku wyjątkowo szybko, zaskakując nas niskimi temperaturami i nieprzyjemną aurą. Kiedy rozpocznie się sezon grzewczy? Kiedy włączą kaloryfery w Warszawie?

Nagłe załamanie pogody sprawiło, że mieszkańcy bloków zaczęli interesować się początkiem sezonu grzewczego. W czasach centralnie sterowanej gospodarki PRL wszystko było jasne: grzano od 15 października do 15 kwietnia. Obecnie sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Wyjaśniamy, kiedy rozpocznie się sezon grzewczy 2022.

Sezon grzewczy 2022. Kiedy zaczną grzać?

- Dostarczamy ciepło nieprzerwanie przez cały rok. Sezon grzewczy to jedynie umowny termin, pozostałość wcześniejszych czasów - przekazała portalowi eska.pl Aleksandra Żurada, dyrektor komunikacji w firmie Veolia Energia Warszawa, zaopatrującej w ciepło stołeczne budynki. - Spółdzielnia lub wspólnota ma w umowie z nami ustaloną temperaturę zewnętrzną, poniżej której ciepło do budynku jest włączane automatycznie i powyżej której automatycznie jest odcinany dopływ ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania. Ma to znaczenie przy efektywnym zarządzaniu ciepłem w budynkach i wykorzystaniu go według bieżących potrzeb przy zachowaniu komfortu cieplnego.

Jak wyjaśnia dyrektor Żurada, moment, w którym mieszkańcy odczują ciepło w swoich lokalach zależy od wielu czynników, np. ilości wody w instalacji, typu grzejników (aluminiowe nagrzewają się szybciej od blaszanych).

Wiele zależy od temperatury na zewnątrz

- Przyjęło się, że ogrzewanie jest włączane w momencie, kiedy przez trzy kolejne wieczory temperatura o godz. 19:00 spadnie poniżej 11 stopni Celsjusza. Według aktualnych przepisów minimalna temperatura, do której należy ogrzewać budynki, to 16 stopni. Na najbliższym walnym zgromadzeniu chcemy poprosić mieszkańców, żeby oszczędzali ciepło ze względu na wysokie ceny energii. Mieszkańcy muszą pamiętać o tym, że w przyszłym roku dostaną rozliczenie i być gotowi na większe koszty - zaznacza w rozmowie z eska.pl Barbara Różewska, prezes Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, jednej z największych spółdzielni w Polsce.

Termin włączenia ogrzewania może być ściśle związany z... naciskami ze strony mieszkańców

O sezonie grzewczym rozmawialiśmy także z jednym z warszawskich samorządowców. Jak wyjaśnił, termin włączenia ogrzewania może być ściśle związany z... naciskami ze strony mieszkańców. Zarządcy nieruchomości często uginają się pod wpływem telefonów z pytaniami o sezon grzewczy i decydują na szybsze uruchomienie kaloryferów. Skutkuje to wyższymi rozliczeniami w kolejnym roku i następnymi naciskami ze strony mieszkańców - tym razem tych bardziej oszczędnych. Jak pokazuje praktyka z warszawskich bloków z wielkiej płyty i dobrym ociepleniem, oszczędzając ogrzewanie można zyskać wiosną zwrot przekraczający wysokość miesięcznego czynszu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Płaca minimalna w 2023 roku mocno w górę! Pensja wzrośnie dwa razy
  2. 500 plus a kredyt hipoteczny. Te banki biorą pod uwagę świadczenie rodzinne przy wyliczaniu zdolności kredytowej
  3. Zapytali rzecznika rządu o dodatek węglowy 2022. Zmiany nie są wykluczone
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE