Jedziesz nieodśnieżonym samochodem? Zapłacisz kilka tysięcy złotych kary

2022-11-24 13:34
Jedziesz nieodśnieżonym samochodem? Zapłacisz kilka tysięcy złotych kary
Autor: KPP w Pile Jedziesz nieodśnieżonym samochodem? Zapłacisz kilka tysięcy złotych kary

Zima z całą mocą zawitała już na polskie drogi. Warto pamiętać o zasadach, których trzeba przestrzegać, wyruszając w podróż samochodem. Mandaty grożą nam nie tylko za przekroczenie prędkości czy nieprawidłowe parkowanie. Mundurowi zwracają coraz większą uwagę na śnieg zalegający na samochodach.

Zima na drogach. Mandat za śnieg?

Nie wszyscy kierowcy pamiętają o tym, że zwłaszcza zimą, samochód należy odpowiednio przygotować do jazdy. Zapominalskim będzie o tym przypominać policja, która bacznie przygląda się temu, w jakim stanie jest nasz samochód, kiedy wyjeżdżamy na drogę.

Zanim wybierzemy się w podróż mamy obowiązek odśnieżyć samochód. Śnieg i lód należy usunąć z szyb, dachu, lusterek czy świateł tablic rejestracyjnych tak, aby dało się je odczytać. Taki obowiązek wynika z art. 66 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym, który mówi, że:

- Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę, zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Z przepisu wynika wprost, że zaśnieżone czy oblodzone szyby i lusterka nie zapewniają nam dobrej widoczności.

Kary za nieodśnieżony samochód. Są sześć razy wyższe

Zgodnie z poprzednim taryfikatorem kierowca, który nie odśnieżył samochodu musiał liczyć się z mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych. Problem w tym, że takie kary to „drobnostka” przy obecnym taryfikatorze, który przewiduje za takie wykroczenie mandat w wysokości nawet do 3 tysięcy złotych. Warto więc pamiętać o tym, by regularnie odśnieżać auto. To jednak nie koniec, bo także i odśnieżanie jest objęte pewnymi restrykcjami.

Kiedy możemy odśnieżać samochód?

Zimowe poranki bywają dla kierowców bardzo uciążliwe. Ujemne temperatury, warstwa śniegu i nierozgrzany samochód. Wiele osób decyduje się na włączenie silnika, opuszczenie pojazdu i odśnieżenie go w trakcie „nagrzewania”. Co na to prawo?

Zacznijmy od tego, że nie możemy zdecydować się na postój z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym i oddalić się od auta. Złamanie tego przepisu grozi nam karą w wysokości 100 złotych. Wynika z tego, że odśnieżanie możliwe jest jedynie na wyłączonym silniku. Policja może nas też ukarać mandatem za „używanie pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem” karą w wysokości 300 złotych.

Kraków: remont ulicy Dekerta pod estakadą kolejową

QUIZ. 10 zaskakujących faktów o śniegu. Nie znać odpowiedzi na te pytania to wstyd!

Pytanie 1 z 10
1. Z jaką prędkością najczęściej opadają płatki śniegu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE