Intensywne prace przy Kopcu Powstania Warszawskiego. Nowy park w budowie

2023-01-25 15:00

Kopiec Powstania Warszawskiego jest dla wielu mieszkańców stolicy jednym z najważniejszych symboli historii miasta. Aby prezentował się lepiej, wokół niego powstaje park akcji „Burza”. Jak obecnie wyglądają prace na miejscu?

Nim rozpoczęto modernizację, niektórzy mieszkańcy skarżyli się na stan otoczenia Kopca Powstania Warszawskiego. Podczas wieczornych spacerów można było zauważyć brak odpowiedniego oświetlenia, co nie zwiększało poczucia bezpieczeństwa. Teren często również nie był tak zadbany, jak wymagałaby tego powaga miejsca.

Park wokół Kopca Powstania Warszawskiego

Ostatecznie zdecydowano więc o utworzeniu w tym miejscu nowego parku. Intensywne prace wciąż trwają.

- Na szczycie wzniesienia powstała dwupoziomowa platforma widokowa, na której został zamontowany odnowiony pomnik - symbol Polski Walczącej. Kończymy prace nad budową nowych schodów w Alei Godziny, przewidzieliśmy udogodnienia dla spacerujących – spoczniki, oświetlenie LED-owe w barierkach, posadziliśmy również niską roślinność po bokach schodów. Powstała również aleja obwodowa wokół wzniesienia. Dosadziliśmy ponad 8,5 tys. sadzonek leśnych, ponad 450 drzew, blisko 5 tys. krzewów oraz byliny - informują przedstawiciele Zarządu Zieleni Warszawy. 

Jak wcześniej przekazali urzędnicy z ratusza, "w parku pojawią się ciekawe ekspozycje historyczne opowiadające o odbudowie stolicy". Zieleń ma zostać uporządkowana i sprzyjać spacerom oraz zwiększać walory estetyczne miejsca. Prace mają zakończyć się w III kwartale 2023 r.

Czytaj również: Zakaz wjazdu do centrum dla samochodów spalinowych. Ratusz podał szczegóły

Kopiec Powstania Warszawskiego - historia

Pierwsze pomysły o nasypaniu kopca pojawiły się od razu po wojnie, bo już w 1945 roku. Utworzono go z gruzów zburzonej Warszawy. Później, w latach 60. miejsce to zaczęło być regularnie niszczone. Trafiały na nie bowiem całe stosy śmieci zwożonych z miasta. W latach 90. pojawiła się idea, aby je uporządkować. Nazwa "Kopiec Powstania Warszawskiego" została nadana w 2004 roku. Generalne porządki i budowa schodów odbyły się z okazji 60. rocznicy powstania.

Obecnie głównymi symbolami tego miejsca są wspomniany już pomnik oraz wiele mniejszych, drewnianych krzyży. W każdą rocznicę powstania na Kopcu odbywają się specjalne uroczystości. Dodatkowym atutem tego miejsca jest bez wątpienia fantastyczna panorama miasta, którą można zobaczyć z samego szczytu wzniesienia.

Niesamowity gest MZA w Warszawie przed finałem WOŚP. Kierowy pokazali OGROMNE serce
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE