Klamra pasów bezpieczeństwa

i

Autor: HEMAWI, Materiały prasowe

Innowacyjna klamra pomoże uratować życie. To praca studentów PW

2023-01-23 17:50

Klamra pasów bezpieczeństwa, która znajduje się w każdym samochodzie, stosuje ten sam mechanizm od ponad 50 lat. Choć na co dzień ma ratować życie, zdarza się, że powoduje zakleszczenie ofiary w aucie - bez możliwości samodzielnego wyjścia. To może się jednak zmienić dzięki rozwiązaniu opracowanemu przez studentów Politechniki Warszawskiej.

Klamrę opracowali studenci Politechniki Warszawskiej - Maciej Małecki, Hubert Hektus i Mateusz Wiśniewski. Na pierwszy rzut oka działa ona tak samo jak inne jej podobne, które można znaleźć w samochodzie. - Na co dzień użytkuje się ją tak samo, jednak w sytuacjach awaryjnych jesteśmy w stanie jednym, prostym ruchem ręki rozpiąć pas - mówi Maciej Małecki, jeden z jej twórców. - Przy zaciętej klamrze ruchem przesuwnym jesteśmy w stanie się uwolnić. Działa to jak suwak - dodaje.

Czytaj również: Bohaterski pan Wiesław z warszawskich MZA. Sam zatrzymał pijanego kierowcę

M jak miłość. Paweł przed sądem! Tylko Piotrek będzie w stanie uratować brata przed więzieniem

Innowacyjny pomysł studentów Politechniki Warszawskiej

Na pomysł stworzenia takiej klamry wpadł Mateusz Wiśniewski. Inspiracją stała się dla niego tragiczna śmierć aktora Paula Walkera, który zginął w wypadku samochodowym. - Jedna z najbardziej prawdopodobnych hipotez zakłada, że umarł w płonącym samochodzie, ponieważ nie mógł się wypiąć z pasów bezpieczeństwa – mówi.

Swój pomysł przedstawił przyjaciołom, których zna jeszcze z liceum. – Po kilku spotkaniach, rysunkach technicznych oraz burzach mózgów postanowiliśmy zająć się tematem – mówi Hubert Hektus, cytowany w informacji prasowej.

Nad rozwiązaniem pracowali przez dwa lata, w trakcie których założyli startup HEMAWI. Na drukarce 3D wytworzyli prototyp klamry z tworzywa sztucznego, a także metalowy model. - Przy pomocy Politechniki Białostockiej prototyp przeszedł już badania wytrzymałościowe, wypadły całkiem nieźle - mówi Maciej Małecki.

Studenci zgłosili trzy rozwiązania związane z projektem w Europejskim Urzędzie Patentowym. Procedura jeszcze trwa. W planach na ten rok są dalsze prace badawczo-rozwojowe: zminimalizowanie rozmiarów klamry, zmaksymalizowanie wytrzymałości oraz optymalizacja kosztów produkcji. Kolejne miesiące to proces certyfikacji i homologacji.

Do tego potrzebne są fundusze. Zespół HEMAWI pozyskiwał dotychczas dofinansowania na rozwój w programach inkubacyjnych, a teraz szuka inwestorów, m.in. już wkrótce rusza emisja akcji na platformie Beesfund.

Quiz. Sobotnia ortografia. Trudne słowa na literę "h"
Pytanie 1 z 12
Wskaż poprawną pisownię: