GŁOWA KROKODYLA i KAWIOR - zaskakujące zawartości przesyłek pocztowych

2021-11-25 8:29

Funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) regularnie kontrolują przesyłki pocztowe i kurierskie. Zawartość niektórych ciągle ich zaskakuje. Ostatnio znaleźli m.in. kapelusz ze skóry krokodyla - przekazała PAP rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska.

Funkcjonariusze Oddziału Celnego i Pocztowego w Warszawie skontrolowali dwie przesyłki: jedną z USA, drugą z Polski. To, co znaleźli w środku bardzo ich zaskoczyło. W przesyłkach była spreparowana głowa krokodyla oraz kapelusz wykonany ze skóry krokodyla i ozdobiony jego zębami. Handel tymi elementami narusza konwencję CITES chroniącą dziko żyjące zwierzęta.

"Według deklaracji dołączonych do przesyłek przeznaczonych dla odbiorców indywidualnych, paczki miały zawierać artykuły reklamowe i zabawki" - powiedziała rzeczniczka. Z kolei w przesyłce z Ukrainy znaleziono również objęty konwencją kawior z jesiotra. Został przejęty z powodu braku wymaganych dokumentów i oznaczeń na opakowaniach - dodała. Za przestępstwa, które naruszają konwencję, może grozić kara grzywny, przepadek zatrzymanych okazów, a nawet kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Euro 2025 w Warszawie? Trzaskowski: To wizytówka dla miasta

9 kg tytoniu bez akcyzy

Równie często w przesyłkach pocztowych, funkcjonariusze mazowieckiej Służby Celno-Skarbowej ujawniają niedozwolone ilości wyrobów akcyzowych bez oznaczeń producenta oraz bez polskich znaków akcyzy. "Prawie 9 kg tytoniu znajdowało się w dwóch przesyłkach wysyłanych do Wielkiej Brytanii, chociaż i w tym przypadku miały to być artykuły reklamowe" - wskazała Justyna Pasieczyńska. "Naszych funkcjonariuszy skutecznie wspierają podczas kontroli przesyłek psy służbowe wyszkolone do wykrywania m.in. wyrobów tytoniowych i środków narkotycznych. Dzięki psom, ujawniamy nawet skrzętnie ukryte papierosy, tytoń i nie tylko" - dodała.

Źródło: PAP

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE