Ekstremalna droga krzyżowa 2023

i

Autor: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ

Ekstremalna droga krzyżowa 2023. 40 kilometrów wędrówki w nocy, samotności i ciszy

2023-03-20 16:00

Już niedługo z różnych lokalizacji w Polsce wyruszą ekstremalne drogi krzyżowe. Tym, którzy chcieliby ruszyć na 40 km wędrówki w nocy, samotności i milczeniu, naprzeciw wychodzą również organizatorzy tego typu wydarzeń z Mazowsza. Czego można się na nich spodziewać?

Wielki post dla katolików rządzi się swoimi prawami. Jednym z jego nieodłącznych elementów są drogi krzyżowe, które odbywają się w kościołach. Jak się okazuje, dla osób, które potrzebują większego skupienia i wyciszenia istnieje opcja... ekstremalnej drogi krzyżowej. Wydarzenia tego typu organizowane są od lat w całej Polsce.

Czytaj także: Wielki post. Do kiedy potrwa i jakie w tym czasie są "zakazy"?

Ekstremalna droga krzyżowa 2023

O ile "zwykła" droga krzyżowa trwa do godziny, odbywa się w świątyni i ma na celu spokojne wspomnienie męki Jezusa Chrystusa, opisanej w Piśmie Świętym, o tyle ta ekstremalna stanowi duże wyzwanie dla jej uczestników.

Ekstremalna droga krzyżowa to ponad 40-kilometrowa wędrówka w nocy, samotności i milczeniu. Człowiek, który bierze w niej udział, zdany jest wyłącznie na siebie i własne siły.

Od organizatorów dostaje do ręki mapę i rozważania - 14 stacji męki Jezusa. Wydarzenie nakierowane jest na doświadczenie bólu, zmęczenia i przekraczania własnych granic. Ma to być duchowym ćwiczeniem w czasie wielkiego postu. Na Mazowszu organizowane jest niejedno tego rodzaju wydarzenie.

Czytaj także: Spowiedź online i przez telefon - Warszawa. Gdzie najlepiej się wyspowiadać? [BEZPIECZNA SPOWIEDŹ, GODZINY]

Co ważne, każdy uczestnik powinien sam ocenić, czy jest w stanie przejść taką drogę bez poważnego uszczerbku na zdrowiu. Niektóre choroby i stany fizyczne uniemożliwiają takie wyzwania. Na ekstremalną drogę krzyżową zapisać trzeba się z wyprzedzeniem, a kapłani zwykle informują o niej na mszy świętej lub za pomocą mediów społecznościowych.

Zobacz zdjęcia: Mazowieckie: pijany ksiądz rozbił dwa auta

Wojna w Iraku dała Putinowi wymówkę dla inwazji na Ukrainę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE