Dzień Dziecka bez komórki i social mediów? Urzędnicy przekonują, że to możliwe

2021-05-20 18:53
Konferencja o akcji społecznej OFF
Autor: Ewa Sas

Miasto apeluje do uczniów: odłóżcie komórki! Uzależnienie od mediów elektronicznych jest określane drugą oprócz koronawirusa, pandemią XXI wieku. Urzędnicy sprawdzą, jak radzą sobie z tym warszawscy uczniowie. Wiceprezydent zapowiedziała anonimowe ankiety.

Zwężą Aleje Jerozolimskie i zlikwidują rondo de Gaulle'a

Internet: jak długo i w jaki sposób?

Miasto rusza z akcją społeczną "OFF", która ma na celu uwrażliwienie uczniów oraz ich rodziców na uzależnienie od Internetu oraz mediów społecznościowych. Uczniowie w roku pandemicznym spędzili kilkadziesiąt godzin na nauce zdalnej, kiedy kontakt z kolegami i koleżankami z klasy zastąpiły im komputery. Teraz te relacje trzeba odbudować. Aby sprawdzić w jakim stanie jest psychika uczniów i jak bardzo są oni uzależnieni od elektroniki, miasto zapowiedziało przeprowadzenie anonimowych ankiet. Plan jest ambitny - urzędnicy chcą aby ankiety wypełnili wszyscy warszawscy uczniowie, czyli nawet 200 tys. osób.

- Będziemy pytać o to jak młodzież spędza czas, co się zmieniło w czasie pandemii. Ale także jak korzystają z Internetu, z mediów społecznościowych i gdzie tego czasu poświęcają najwięcej - mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Nad wynikami ankiet pochylą się eksperci, a miasto już pracuje nad specjalnym programem walki z uzależnieniem od Internetu i mediów społecznościowych. - Będą szkolenia dla nauczycieli i webinaria dla rodziców - dodaje wiceprezydent Kaznowska. Rola rodziców nie jest tutaj bez znaczenia, bo oni także są wzorem dla uczniów i to ich zachowanie kształtuje najmłodszych.- Akcja "OFF" dotyczy właśnie też rodziców - mówi pedagog Sławomir Klepner ze stowarzyszenia Twoje Miejsce. - To wy - rodzice wychowujecie swoje dzieci. Nie telefon, nie aplikacja tylko rodzice.

Dzień dziecka w trybie offline

Przewrotnie na datę początkową akcji "OFF" wybrano 1 czerwca, czyli Dzień Dziecka.

- Chodzi o to, żeby rodzice i uczniowie spędzili ze sobą ten czas. Żeby zaczęli rozmawiać ze sobą, a nie do siebie mówić - zaznacza Renata Niewitecka, pomysłodawczyni dnia w trybie offline. - Bo koronawirus sprawił, że ciągle jesteśmy w mediach społecznościowych, w internetach... W stolicy można spędzać czas na wiele sposobów i skorzystać chociażby z ofert otwierających się stopniowo instytucji kulturalnych i sportowych. Po pandemii warto je odkryć na nowo.

Programy społeczne dla rodziców i nauczycieli ruszą we wrześniu. Z kolei dla uczniów zaplanowano grę z netykiety, czyli zasad dobrego zachowania w Internecie oraz kampanię społeczna z Młodzieżową Radą Miasta na temat mądrego korzystania z sieci.

QUIZ. Pytania za gwarantowany 1000 zł w "Milionerach"! Sprawdź, czy byś sobie poradził!

Pytanie 1 z 10
Czym biblijny Adam "zapłacił" za towarzyszkę życia?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE